Jak uložit obrázky do PDF aneb snadný tisk do PDF

Souborový formát PDF je dnes poměrně velmi oblíbený a používá se zejména proto, že se zobrazuje téměř na všech počítačích naprosto shodně. Každý jej dokáže otevřít (stačí jen Adobe Reader nebo jiný program, je jich již několik a všechny jsou zdarma). Do PDF také umí skenovat většina moderních skenerů a je to tak všeobecně používaný formát zejména pro ukládání dokumentů, nebo jejich posílání na internetu.

Jak tedy provést to, abyste si taky vytvořili šikovný PDF soubor například ze sady obrázků – například těch, které jste si předtím naskenovali? Jednoduše. Stačí použít kombinaci těchto programů: mít nainstalovanou nějakou virtuální PDF tiskárnu – např. PDFCreator nebo BullZip PDF Printer. Dále poté potřebujete jakýkoliv program pro prohlížení obrázků, který dokáže obrázky vytisknout. Asi už víte kam mířím. Jednoduše si tedy obrázky “prohlédnete” a necháte je vytisknout, ne ale přes obyčejnou tiskárnu, ale přes danou PDF tiskárnu. Zapotřebí je pouze mít prohlížeč obrázků (program), který dokáže tisknout i více obrázků najednou a dokáže nastavovat okraje a dokáže obrázky “roztahovat” na co nejvíc využitelné plochy A4 papíru. Dle mé zkušenosti je dobrý freewarový program XnView, ale nikomu ho nenutím 🙂 .

Pokud místo “obrázku” si doplníte naskenovaný dokument, jste schopni si například udělat PDF dokument z naskenovaných poznámek z přednášky, nebo cokoliv jiného. Je to výborný postup pro každého, kdo nemá skener, který dokáže přímo sám skenovat do PDF formátu. Je to ale výborný postup i pro toho, kdo takový skener má. Proč?

No, skenery, které skenují přímo do formátu PDF snad v 90 % vám neumožní nějak pořádně ovlivňovat vzhled skenovaných obázků. Nějaké úpravy jasu, kontrastu nebo dalších parametrů – na to můžete zapomenout. Výborný je na tyto úpravy opět již zmiňovaný XnView. Obrázky si tedy můžete před samotných vytvořením PDF souboru upravit, tak aby při vytištění byly například dost syté a dobře čitelné a až potom je můžete “přetvořit” do samotného PDF souboru.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags:

Leave a Reply