Záloha pevného disku (nejen) Aspire One pomocí CloneZilla a USB

O svém Acer Aspire One jsem již psal, popsal jsem jej i ve své recenzi. Teď bych se ale rád podělil, co je dle mě zapotřebí udělat ještě před prvním spuštěním AAO. Respektive vlastně před prvním spuštěním jakéhokoliv počítače s předinstalovaným operačním systémem.

Po prvním spuštěním notebooku, ale i netbooku s předinstalovaným OS dojde k nastavení některých parametrů, jazyku atd. a systém se doinstaluje. Pokud se tedy kdykoliv chceme vrátit do stavu, v jakém jsme počítač dostali, když byl nový je více než záhodno si tento “nový” nebo “tovární” stav zazálohovat a moci se tak k němu kdykoliv vrátit.

Acer Aspire One nemá jako snad 99 % netbooků CD ani DVD-ROM mechaniku. Takže je vše nutno spouštět z USB disku. Naštěstí oba linuxové systémy pro obnovu a zálohu toto umožňují. Jedním je SystemRescueCD a dalším CloneZilla, kterou nyní použijeme.

CloneZilla stáhnete ve forma ISO obrazu CD, které je bootovatelné (=samospustitelné). Předevedení do formy samospustitelného USB disku (potřebujete tedy nějaký USB disk) jedním kliknutím provede program Unetbootin, který je šikovně dostupný pro Linux i Windows. Když máte ISO obraz CloneZilla, Unetbootin ho převede, a nebo si jej dokáže z internetu sám stáhnout. Vše jednoduše převede na USB disk, který již následně bootuje jako by to bylo CD médium.

Dále potřebujete další USB disk (o kapacitě alespoň 4 GB ale raději více), na který dojde k uložení obrazu pevného disku počítače. V případě Aspire One je disk o velikosti cca 7600 MB, přičemž je zaplněn asi jen z 50 %, tedy cca 4000 MB. Data přitom jsou komprimována, takže ve výsledku zaberou kapku méně místa. CloneZilla se umí ale “zavést” i do RAM paměti, takže teoreticky můžete vystačit pouze s jedním USB diskem, s tím, že z něj nejdříve CloneZillu spustíte a necháte ji zavést do RAM paměti, odkud poběží. A následně na tento USB disk provedete zálohu disku. Musíte tam mít ale dostatek volného místa 😉 .

Postup zálohy v “programu” CloneZilla je vlastně taková jedna jednoduchá “klikačka”. Odklikáváte jednotlivá nastavení, až se dostanete k volbě typu zálohy. Já vše nechal na defaultních (výchozích) hodnotách = vše jsem jen potvrzoval klávesou ENTER. Pro šťouraly jsem zvoli metodu zálohy “-q”, která volí z NTFS > Partimage > dd. Pro samotnou zálohu poté byl CloneZillou zvolen Partimage. Nechal jsem zapnutou i volbu “-j2” aby se uložila i skrytá data mezi MBR. Komprimaci jsem poté zvolil “-z1”, což je GZIP, který data komprimuje, ale přitom není moc pomalý. Záloha tak probíhala rychlostí cca 400 MB/s a při velikosti zálohovaných dat 6990 MB vše trvalo cca 7 minut.

Tolik tedy záloha disku. Příště napíšu o obnově, protože jsem s ní měl ponejprve trochu obtíže. Nakonec se ale úspěšně povedla. Tento článek je toho důkazem, je totiž napsaný na AAO 🙂 .

V tomto příspěvku: Záloha disku nebo diskového oddílu (partitionu) krok za krokem s CloneZilla, popisuji zálohu krok za krokem. Doporučuji přečíst, ať se nestane jakákoliv nepříjemnost…


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

2 Responses to “Záloha pevného disku (nejen) Aspire One pomocí CloneZilla a USB”

  1. Breberka Says:

    Pěkně popsaný, jen tam chybí jeden detail – CloneZilla PŘEPÍŠE všechny data na cílovém USB disku. Není to tak, že by tam pouze vytvořila obraz zálohy, bohužel. 🙁 Stálo mě to maily – data za tři měsíce (vím, že jsem si měla udělat nejen zálohu mailů, ale i zálohu zálohy mailů, ale nestalo se). 🙁

  2. admin Says:

    Všechno to je o nastavení v průběhu průvodce (Wizard). V článku Záloha disku nebo diskového oddílu (partitionu) krok za krokem s CloneZilla popisuji postup krok za krokem tak, že se vytvoří obraz do souborů. Cílový disk se tedy nepřepíše. Nevím jak jste postupovala… Jinak obecně se vyplácí nevytvářet zálohy na disk, který obsahuje jakékoliv jinde nezazálohované data… Jak jak říkám. V mém výše uvedeném příspěvku je popsán postup, kdy se cílový disk nepřepíše.

Leave a Reply