Čím měřit výdrž baterie notebooku či netbooku s Windows

Většinou jsem počítač na baterii příliš nepoužíval. Jezdil jsem mezi místy, kde vždy byla možnost počítač připojit k elektrické síti. Nicméně občas baterii vybít a nabít je dobré, protože se tak udržuje ve fit stavu a když jí náhodou potřebujete nevypoví službu. Paradoxně se tím také prodlužuje její životnost. Když si jí úplně přestanete všímat (nebudete ji aspoň občas nabíjet / vybíjet) rapidně ji klesne kapacita a tím i výdrž běhu notebooku či netbooku na tuto baterii.

S tím, jak jsem používal notebook v běhu na baterii jsem také neřešil čím a jak měřit jak dlouho ještě poběží. Stačilo mi měření, které ve svých Windows XP mám. Kdo ho ale znáte jistě víte, že když není baterie již zcela nová (mnohdy ani u té nové tomu tak není), tak toto měření je prostě značně nepřesné.

Trochu náhodou jsem narazil na program NBstat českého autora a musím říct, že jsem byl z tohoto programu nadšen. Program s tím jak jej máte spuštěný v oznamovací oblasti lišty sleduje rychlost vybíjení baterie a ukládá si o tom záznamy. Čím častěji baterii za běhu vybíjíte tak má program NBstat více informací, dle kterých vám dává informaci jak dlouho notebook ještě poběží. Platí to samozřejmě i pro netbooky. Program také dokáže zobrazit hezké grafy vybíjení a nabíjení v závislosti na čase. Je to opravdu velmi povedený program, na to jak je malý co do velikosti. Program funguje dosti přesně, problém bude možná pouze s Windows Vista, protože se jedná o program trochum starší. Nicméně snad je naprogramován v Microsoft .NET (nevím to přesně), ale to by mohlo značit, že ve Windows Vista poběží.

Nedávno jsem narazil na zahraniční program se jménem BatterBar – v překladu něco jako “bateriová tyčinka”, “panel”. Jedná se také o program, který slouží k měření zbývající výdrže baterie notebooku a je “nový” takže funguje jak na Windows XP tak na Windows Vista. BatterBar taktéž vyhodnocuje zbývající běh baterie dle zkušeností z předchozích vybíjení, v tom je s programem NBstat na tom stejně. Neumí sice již ony pěkné grafy, ale funguje. V odhadech už po pár vybitích baterie je přitom na tom velmi obdobně jako NBstat. Oba hlásí přibližně stejné hodnoty. BatteryBar ale navíc zobrazuje informace o celkové kapacitě baterie v mWh, aktuálním stavu kapacity i aktuální spotřebě notebooku (netbooku). Dokonce má funkci zjištění opotřebení baterie, která ale alespoň u mé starší baterie moc nefunguje. Hlásí mi menší kapacitu, než baterie nominálně má, ale opotřebení hlásí na 100 %, což u skoro 3 roky staré baterie zní jako hloust, že ano 🙂 .

Oba programy jsou výborné a určitě o 100 % lepší než měření zbývající výdrže baterie, které je ve Windows XP a snad i Vista (Visty ale nemám, tak nemohu posoudit). Problém je ale např. u mé již kapku starší baterie. Po cca 1:40 až 2:00 mi totiž hlásí, že je zcela na 0 %, ale světe div se počítač vydrží ještě na baterii běžet bez problémů 30-40 minut. Zvláštní že ano. Jde asi o to, že v hlášení o baterii jsou nějak “pokřivená” data o kapacitě, že co. Počítá, že u notebooku již nefunguje měření stavu baterie na tom primitivním způsobu, že když klesne napětí pod určitou úroveň, tak ji systém “bere” jako vybitou, i když proud a kapacitu ještě baterie má.

No prostě ani jeden z těchto jinak výborných programů (BatteryBar ani NBstat) nedokáží “pracovat” s výdrží baterie, když již systémově sice baterka se tváří jako na 0 %, ale očividně ještě nějakých cca 30 minut vydrží bez problémů notebook pohánět.

Trochu nadějí vkládám to programu Notebook Hardware Control, který se již asi nevyvíjí, ale u baterie dokáže zobrazovat i její aktuální napětí ve Voltech. Zjistil jsem totiž že systém se vypne – myslím tím, když baterii zcela vybijete – až když napětí klesne pod určitou úroveň. Takže doufám, že nějaký vývojář si toho všimne, a třeba zapracuje tuto možnost do svého “měřiče” výdrže baterie notebooku.

Jinak mimochodem, pokud vám Notebook Hardware Control na váš notebook jde nainstalovat vřele jej doporučuji, protože dokáže prodloužit výdrž běhu na baterie omezováním výkonu procesoru, když jej nevyužíváte až o cca 80 %.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply