Mac neboli Macintosh (Apple) vs. Windows

Počítače založené na platformě Mac nebo také Macintosh byly své doby považovány za odznak kvality, luxusu a výkonu. Žádné správné DTP studio se nemohlo bez počítače této značky obejít. To, čím tyto počítače byly známy byla de facto nemožnost upgradu nebo instalace software.

Dostali jste stroj, tedy počítač Mac, a již před dodáním jste specifikovali jaký software na něm budete chtít. Ten vám tam nejspíše technici již před dodáním nainstalovali a “jeli” jste. I když ty prehistorické doby kolem roku 1990-1995 příliš nepamatuji, zejména ne ve spojitosti s počítači Mac, pamatuji na závratné ceny, které tyto počítače provázely.

Na druhou stranu byl jistě úspěch, že vlastně každé DTP pracoviště pracovalo snad pouze s Mac -y a ničím jiným. Kolem roku 1990 bylo při práci na Macintosh počítači zcela běžné grafické prostředí, jak jej známe z Windows 95, 98, XP a dnes Vista. Já, který jsem měl doma přístup k počítači někdy od roku 1993, 1994 si pamatuji, že se běžně pracovalo v prostředí MS-DOS – prostě v DOSu. Jedná se samozřejmě o prostředí, které není grafické a ovládá se přes příkazovou řádku. Věhlasný tehdy byl správce souborů Norton Commander, posléze M602 neboli Manažer 602. Počítače Mac ale používaly grafické prostředí již tehdy. Ale abychom neupadali do pocitu, že Microsoft tehdy grafické prostředí neměl je potřeba si uvědomit, že jejich Windows se taktéž vyvíjely. I když u nás jsem se dostal do styku až rovnou s Windows 3.1 a posléze 3.11, grafické prostředí měly Windows snad od své první verze. Pokud jste někdy viděli spartánské grafické prostředí starších Mac počítačů – já je zažil na gymnáziu – tak velmi podobně vypadaly i starší verze operačního systému Windows. Kdo ví, jak to bylo doopravdy, ale dle filmu Piráti ze Sillicon Valley Bill Gates (Microsoft) a Steve Jobs (Apple Computers, výrobce počítačů Mac) spolu ze začátku spolupracovali. Dle tohoto filmu své později velké “trháky” vlastně dostali zadarmo, nebo skoro zadarmo od firmy Xerox, jejíž vývojáři myš a grafické rozhraní vytvořili. Firma Xerox ale tomuto (dle filmu) nekladla téměř žádný důraz (bylo kolem cca roku 1970?) a přenechali jim to. Následně (dle filmu) Bill Gates (Microsoft), spolupracovali se Steve Jobsem (Apple, Mac) a nějakým způsobem si “vypůjčil” jeho vyvinutý / nebo jeho část / systém pro Apply. Proto prý jsou si ranné verze Windows a operačního systému pro Apple počítače (Macy) tak podobné.

Poselství, které jsem chtěl říci je, že v době (cca rok 1990) kdy bylo prostředí počítačů Apple (Mac) běžně grafické, již existovaly i grafické Windows, pouze se asi v České republice příliš nepoužívaly. Minimálně vím, že jsme Windows posléze ve verzi 3.11 měli, ale stejně se nejdříve spouštěl MS-DOS a až dle potřeby jeho grafická nádstavba Windows 3.11, které de facto nebyly operačním systémem jako takovým, ale “jen” jeho grafickou nástavbou.

Paradoxy vývoje jsou, že dnes je Windows zcela dominantním operačním systémem, oproti Mac počítačům, které jsou spíše zvláštností. A tu jednu dominantu – DTP studia – kterou Mac počítače měly, už také ztrácí, jeslti už zcela neztratily. Také to možná souvisí s tím, že lidé, kteří na Mac počítačích “vyrostli” na vysokých školách, již odcházejí do důchodů a nebo už také zjistili, že i na PC (IBM PC kompatibilních počíatčích) lze provádět seriózní práci, ba co více jsou i výkonnější, než “ty” stylové Macy.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply