Recenze Acer Aspire One ZG5 série A110

Jak jsem již psal ve svých předešlých příspěvcích pořídil jsem si tu radost a to netbook Acer Aspire One familiérně také nazývaný AA1 nebo AAO. Mám ho nyní doma již asi 2 týdny a tak jsem se s ním myslím docela dobře sžil a leccos o něm i na internetu zjistil. Chci se také o tom postupně chlubit zde na svém blogu. Zpět ale k AAO a tomu jaký vlastně je.

Čistě technické data nejspíše znáte, ale kdyby ne, tak Acer Aspire One ZG5 A110 má: CPU je 1 jádrový Intel Atom 1,6 GHz, 1 MB RAM, SSD má 8 GB, 3x USB, 1x D-dub výstup na VGA monitor, 1x LAN, 1x WIFI ABG čip Atheros, 2x čtečka paměťových karet (jedna rozšiřuje SSD), 3 článková baterie (výdrž 2:40).

RAM paměť nelze snadno povyšovat, stejně tak integrovaný SSD disk, který lze ale rozšířit za pomocí SD nebo SDHC paměťové karty tak, že se disk asi v systému tváří jako jeden “v kuse”.

Teď ale k samotnému Aceru One. Netbook to je dle mě krásný. Je lehký, dopře se s ním pracuje i v posteli nebo jiných krkolomných polohách. Větráček při nějakém jednoduchém psaní se téměř nezapíná a i když jede na 100 % je jeho hluk v velmi snesitelný. Touchpad má tlačítka po stranách, což je hlavně ze začátku dosti zvláštní, ale člověk si na to zvykne a za chvíli to ani nepřijde. Touchpad je ale nutno ovládat dvěma rukama, to je jediné mínus. Display je dosti jasný a i za denního světla je perfektně čitelný. Jeho jas ale nejde příliš snížit – stále dosti intenzivně svítí – později jsem se dočetl, že to je asi starší verzí BIOSu (já mám bios verze 0.3305; aktuálně poslední je 0.3309, hodlám ho vyzkoušet). Novější verze toto údajně v určitých případech dokáže vyřešit.

Předinstalovaný operační systém Linpus Linux Lite je (dle mě) skvělý. Nastartuje za 20 sekund, přičemž systém naběhne již i trochu dříve. Za cca 2 týdny jsem se naučil do systému si nainstalovat všechny aplikace, které tam nejsou předinstalovány. Povedlo se mi (i dle návodů z internetu) zprovoznit například: Firefox 3, VLC player (přehraje vše), OpenOffice.org 3.0.1, KeepassX (verze Keepass pro Linux), Skype, SIM (kecálek pro ICQ a Jabber), Thunderbird, Tuxcmd (souborový manažer), Wine (emulátor pro spuštění Windowsovských aplikací), Evince (prohlížeč PDF), Foxit PDF Reader, virtuální prohlídku vesmíru v programu Celestia. Postupně zde budu uveřejňovat návody jak dané programy na AAO nainstalovat, rozjet.

Linpus Linux je založen na distribuci Fedora Core 8. Vše tedy co je určeno pro Fedoru funguje bez problémů i na Linpusu. Protože Aspire One vlastní hodně lidí je na internetu k mání spousta rad a návodů, já je zde koneckonců také budu uveřejňovat.

Netbook AAO je malý a kompaktní. Je pravda, že výdrž 3 článkové baterie (2:40) je takový normál. 6 článková baterie by mu slušela více, vyjde dle kapacity na 1500(cca 5000 mAh)-2000 Kč (cca 7800 mAh). S větší baterií ale dle všeho nelze netbook tak moc rozevřít, což například při práci v posteli může být na obtíž. Zase v posteli většinou pracujeme doma nebo v hotelu, takže je možno použít 3 článkovou baterii a nebo zdroje. AAO bez problémů funguje i pouze na zdroj bez zasunutí baterie.

Display je jak jsem již psal dosti jasný (možná až moc), ale mohl by být trochu větší – po stranách je černý okraj cca 2 cm široký.

Zkušenosti, které vám jen tak někde neřeknou

AAO, resp. asi Linpus má i drobné chybky. Pokud máte zapnutou wifi a uspíte AAO a opět ho probudíte wifi už nejede. Je nutno jej ještě 1x uspat a probudit a wifi už funguje. Prostě nějaký bug. Přiložené záchranné Recovery DVD je často nefunkční / nečitelné. Mě nefunguje a obdobné problémy hlásili i jiní majitelé. Z 8 GB je volných pro soubory cca 3,8 GB, lze jej ale rozšířit odinstalováním nepotřebných programů a souborů. Další celý 1 GB lze získat odstraněním SWAPovacího oddílu SSD disku, který se téměř nepoužívá.

Grafická karta zvládne na externím monitoru maximálně rozlišení 1280×1024 pixelů. Touchpad podporuje rolování nahoru / dolů ale i doprava a doleva – je to velmi šikovné. Reproduktory jsou umístěny zespodu netbooku. Při běžné práci stačí, i nějakou tu MP3 ku si na nich poslechnete.

Klávesnice má menší zdvih, někdy se stane, že stisknete klávesu ale nic ne nenapíše a nebo naopak se napíše co nemá. Lez si na to ale zvyknout. Klávesy jsou dle mě dostatečně veliké, takže pokud někdo nemá prsty jako dřevorubec dokáže na Aspire One psát dosti rychle. Problémy jsou pouze s kurzorovými klávesami, které jsou drobně zmenšeny.

Linpus na AAO má Systémový monitor něco ala Windows, který se také spouští zkratkou CTRL+ALT+DEL. Dle jeho grafů se RAM paměť málo kdy využívá nad 400 MB. Swap se nevyužívá vůbec.

Tolik tedy mé dosavadní zkušenosti s netbookem Acer Aspire One modelu ZG5. Snažil jsem se uvést vše podstatné a přitom být stručný. Snad se povedlo. Postupně na tomto svém blogu budu uveřejňovat návody jak si tento netbook s Linpusem vylepšit a jak na něm instalovat programy.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

22 Responses to “Recenze Acer Aspire One ZG5 série A110”

  1. Pavel Says:

    prosim tě jakým způsobem se dělái to rozšíření disku SSD a SD kartou tak, aby se mi to chovalo jako jeden disk. Máim OS Win. XP.

  2. admin Says:

    Pokud je mi známo, tak rozšíření SSD o velikost SD funguje na OS Linux (tedy u AAO na upravené verzi Linpus Linux Lite)

  3. dwine Says:

    čau čau .. mám dotaz. Dá se u tohoto modelu rozšířit ram? Popřípadě o kolik a jakej typ .. abych věděl co si mám koupit .

  4. admin Says:

    Jinak o tomto jsem v článku psal… viz výše.
    Údajně lze RAM rozšířit na 1,5 GB, což je u té nejrozšířenější verze v ČR o 0,5 GB, což myslím nemá cenu. Nehledě na to, že tento netbook nemá žádný snadno přístupný slot s RAM paměťmi. Upgrade by tedy musel proběhnout demontáží celého krytu a hledáním. Na internetu sice jsou video návody jak na to, ale řekl bych, že když to člověk dělá po prvé, tak je to risk, že vše nesloží tak jak to rozebral 😉

  5. mayla Says:

    Ahojky, mívám často problémy s pozastavením celého počítače při zapnutí, a nejčastěji se setkávám s problémem zapnutí wifiny. Kolikrát ji musím vypojit a opět zapojit, aby se mnou noťásek vůbec promluvil, ale vždy jen na začátku,….. myslela jsem to dat na reklamaci, ale .. jaky je tvůj názor? Díky za odpověď! 🙂

  6. Václav Says:

    zajímalo by mně jestli už ten nový bios vyřešil tu možnost s jasem při koupi jsem vůbec netušil,že to nepůjde a dost mi z toho bolí oči

  7. admin Says:

    Záleží jakou máš verzi systému v AA1. Mě osobně startuje systém velmi rychle a s wifi kartou téměř nejsou problémy, tedy až na dva: 1. po uspání nejde wifi probudit (to řeším s různými výsledky, většinou pomůže až restart) a 2. někdy nefuguje wifi připojení k internetu pokud byl netbook předtím vypnut a měl přitom vypnutou Wifi (hardwarovým ovladačem) . Případ 2. lze vyřešit z terminálu příkazem: sudo ifconfig wifi0 up. Tento příkaz manuálně zapne WiFi rozhraní.

  8. mayla Says:

    Jo… No diky za odpoved, asi s tim zkusim zajit za nekym kdo tomu rozumi vic nez ja, pac uz ted jsem ztracena,..:)
    hezky den

  9. Petr Says:

    Ahoj, chtěl bych se zeptat, mám přehozený z,y a písmena z háčkama, co mám v tomto noťase přepnout, aby se to vrátilo k normálu, díky

  10. pavelgigi Says:

    Prosím vás, kde bych stáhnul ovladače na notebook acer aspire one ZG5, díky moc a s pozdravem Skuhroverc

  11. admin Says:

    Ovladače najdete zde: http://support.acer-euro.com/drivers/notebook/as_one_110.html (verze s SSD diskem) a zde: http://support.acer-euro.com/drivers/notebook/as_one_150.html (verze s pevným diskem). Doufám, že odkazy pomohou!

  12. Jano Says:

    ahoj…nevies mi prosim ta poradit ako nainstalovat kodeky,prip. VLC Player v Linuxe Linpus?Nemam s Linuxom ziadne skusenosti ale celkom mi vyhovuje az na to,ze neprehrava avi subory a pod.

  13. karl Says:

    mam dotaz , jdu tam hrat hry?

  14. mates Says:

    Pro velké zrychlení výkonu doporučuji utilitu flashfire. Výkon jde nehorázně nahoru.

  15. admin Says:

    ad Hry: ano, ale nečekejte možnost hrát nějaké herní trháky. Procesor je zejména úsporný, takže logické, karetní a další hry ano, ale akční a 3D střílečky spíše jak které…

    ad Flashfire: děkuji za tip. Jak jsem ale pochopil, tak je Flashfire pro Windows a já používám Acer Aspire One s Linuxem. Ale dalším může pomoci…

  16. martin Says:

    ahoj. mam problem v zg5 mam XP a při přehrávání filmů v BS playeru mám velmi slabý zvuk přesto že je na max. jde stím něco dělat? dik mart

  17. admin Says:

    Tak obecně ZG5tka nemá repráčky nijak moc hlasité… Windows na Aceru nemám, ale pokud vím, tak BS Player umožňuje zesílit zvuk i více, než je jeho originál. V poslední bezplatné verzi BSPlayer 1.37.826 to uděláš přes Ekvalizér. Ten vyvoláš při přehrávání přes Alt+G a zvyš hodnotu u “Preamp”.

    Alternativou je poté rozdvojka pro 3,5 mm jack. Bez problémů se tak díváme na Acera (se sluchátkami) dva, se dvěma rozdvojkami by mohli i tři lidi 🙂

  18. martin Says:

    moc diky za radu ohledně zvuku. mam dalsi problem nemuzu spustit webcameru v programech jsem našel ovladač acer crystal eye ale zda se že je nefunkční nevíš jak ho spustit? nebo dá se stáhnout nějaký freedownload oladač a odkud. moc díky a vážím si toho že jsi vůbec odpověděl. martin

  19. admin Says:

    Odkaz na originální ovladače najdeš v komentáři výše: http://radja.cz/28/recenze-acer-aspire-one-zg5-serie-110/comment-page-1/#comment-2242 . Měly by fungovat… nainstalovat můžeš i ty na 150tku. Je to hardwarově stejný stroj, pouze má pevný disk místo SSD.

  20. Honza Says:

    ahoj lidi mám jeden problém chtel bych se zeptat mam zg5tku a kdyz zapnu notebook a jde to do windowsu tak se pak za cas zacne ukazovat modrá obrazovka ktera zjistila chyby na disku ssd ale kdyz to má kontrolovat jak tam nabíhaj procenta tak to napíše došlo k neurčité chybě co s tím mam delat poradte me nekdo uz jsemm znoušel všechno je ten disk v prčicích ???????? diky kluci za odpoved 🙂

  21. maikls Says:

    Ahoj měl bych dotaz,mám ZG5 ssd 8gb a chtěl bych ssd rošířit na větší ssd,ale nevim jaký ssd mám dát?Chci tam nainstalovat WIN 7 startet a 8gb je málo?

  22. admin Says:

    SSD se bohužel jako takové zvětšovat nedá. Jedině, že byste Acer Aspire One ZG5tku rozebral a přímo SSD vyměnil. Nevím ale o jiném SSD, které by se tam dalo dát… Jedině místo 8 GB SSD dát “normální” pevný disk. Na internetu uvádějí možnost namontovat 1.8″ PATA HDD. Nějaké informace jsou zde: http://tnkgrl.wordpress.com/2008/08/16/modding-the-acer-aspire-one-hard-drive/ Důležité je každopádně aby nově vkládaný disk měl ZIF rozhraní (konektor). Každopádně výměna pevného disku znamená témět kompletní rozebrání AAOčka…

Leave a Reply