První zkušenosti s notebookem HP ProBook 4515s

Koupil jsem v aukci na aukčním serveru starší notebook HP ProBook 4515s. Jedná se o jeden z té řady HP počítačů, které sází zejména na vzhled, ale funkčností zase o tolik nepokulhávají.

Jak ukazuje stav, počítače nejsou zase ani tak špatně stavěné. Nezacházelo se s ním úplně jako v bavlnce. Evidentně byl nošen a aktivně používán (nějaké ty škrábance), ale jinak je v dobrém stavu. Když tedy pomineme dva chybějící škroubky – někdo evidentně pracovat i s vnitřnostmi počítače.

Co se týče výkonu nejedná se o ten nejoslnivější stroj, ale na 98 % běžné práce zcela dostačuje. Má trochu atypický procesor AMD Turion II Dual-Core Mobile M500 na frekvenci 2,2 Ghz, 250 GB pevný disk a 2 GB RAM. Proč atypický procesor? Zdá se totiž, že většina uživatelů preferuje procesory Intel. Ty jsou v oblasti těch špičkových dnes pravděpodobně lepší, ale nutno brát v potaz, že v drtivé většině případů tolik výkonu ani nepotřebujeme a tak není mnohdy od cesty ušetřit. A procesory AMD jsou v měřítku poměr / cena na tom v segmentu středně výkonných procesorů lépe.

Tento model AMD M500 je na tom výkonově (dnes) průměrně. Má cca 1200 výkonových bodů. Pro porovnání Core 2 Duo T7200 na 2 GHz má cca 1054 bodů. I když se to tedy nezdá, AMD je na tom mírně lépe. Pokud tedy nejste uživatel, který denně, nebo ob den komprimuje video natočené video kamerou (nebo fotoaparátem), počítač je to více než dost výkonnný.

Na běžnou kancelářskou práci, práci s grafikou i zahrání některé ze starších her se jedná o přístroj více než dostačující.

Stavbou se jedná o extra širokoúhlý počítač, tzn. poměr stran jeho displaye je 16:9. Což je pro sledování filmů možná dobré, ale na běžnou práci to znamená, že display je o něco menší (cca 1 palec) oproti 16:10 notebookům. Proč to zmiňuji. Např. při brouzdání na internetu nebo při práci s kancelářskými programy není širokoúhlost tou nejžádanější vlastností.

Klávesnice má oproti klasickým, starším, moderní přísně čtvercový vzhled, ale píše se na ni překvapivě příjemně. Má menší zdvih a pro velikost kláves i mezer mezi nimi by neměla dělat problém ani někomu s širšími prsty. Klávesa Enter je pojatá klasicky, jako velká s rozšířením nahoře. Pro ty, kteří s počítačem pracují více, asi ví, že je to důležitá vlastnost. Nad používáním této klávesy nesmí člověk přemýšlet a musí být maximálně intuitivně dostupná s jistotou, že byla stlačena kdy měla být.

Oddělená numerická klávesnice poskytuje taktéž příjemný komfort. Naopak malé kurzorové klávesy (“šipky”), jsou přímo noční můrou. K překlikům by dovedly snad i geišu s dětskými prstíky.

Při běhu na baterii (která se stářím 2009-2013 překvapivě vydrží stále kolem cca 3 hodin; má 6 článků) je slyšet chladící větráček pouze mírně. Při běhu ze sítě již je nepříjemněji hlučnější a to i když notebook není nikterak zatížen. Řešením je využít možnosti úpravy Schémat napájení a aktivovat “pasivní” chlazení i když je počítač připojen k elektrické síti. větrák tak sice chladí ale ne tak hlasitě.

Display je matný, tedy vhodný i pro práci na přímém slunci. Jeho podsvícení přitom dokáže být i dosti intenzivní, mohlo by se tedy jednat k LED podsvícení.

Notebook je, i přes svůj trendy vzhled, slušně použitelný pro práci. Windows 7 32 bit mu sluší. Výkon procesoru se zdá dostatečný, pouze místo 2 GB RAM by 3 nebo lépe 4 GB byly lepší. Přecijenom mnohdy mají na svižnost reakce systému větší vliv, že samotný výkonný CPU.

Z dalších vlastností NB má: DVD-RW s Lightscribe, 4x USB 2.0, ExpressCard slot, HDMI, VGA, LAN a modemový port.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: ,

Leave a Reply