Nejen 64 bitová Java je občas na nic

Nainstaloval jsem si na 64 bitový operační systém tomu odpovídající verzi prostředí Java. Jak jsem zjistil v určitých okamžicích je dobrý pocit z 64 bitové javy to jediné co z ní máte.

Pod pojmem Java si musíme řici, že je chápáno tzv. Java Runtime Environment (zkratka JRE). Tedy prostředí ve kterém na daném počítači spustíte programy (aplikace) napsané v jazyce Java.

Jenže jak již jsem zmínil výše. Občas je vám to celé na nic. Prostě Java nefunguje. A možná není jediná, kdo je viníkem.

Když se podíváte na mnoho věcí bližším pohledem, začínám pochybovat k čemu je koncept 64 bitových operačních systémů dobrý. Většina programů je totiž stále psáná (= programována, kompilována) pro 32 bitové operační systémy. V těch 64 bitových Windows se instalují do složky “Program Files (x86)”. Když se do ní podíváte a poté do té normální “Program Files”, kde jsou 64 bitové programy, zjistíte, že drtivá většina z nich je napsaná pro ty 32 bitové.

Obdobně můžeme přejít i k samotným 2, 4 či více jádrovým procesorům. Už při uvádění prvních 2 jádrových procesorů se říkalo, že paradoxně u nich může výkon poklesnout, protože programy a aplikace s nimi neumí pracovat tak, aby využili jejich výkonu, respektive aby dovedly rozložit zátěž na obě jádra. Ono jedno jádro mnohdy bylo méně výkonné než tehdejší jedno jádrové procesory. Dnes jsou i 2 či 4 jádrové procesory výkonné, i jejich jednotlivé jádra, ale otázka je, zda aplikace tohoto dokáží využít. Respektive, zda operační systém dokáže (při spuštění např. 4 aplikací) každou přidělit jednomu jádru a tak optimálně využít výkonu procesoru. I přes bombastickou reklamu to Windows 8 neumí a Linux na tom bohužel není lépe (je ale alespoň zdarma 🙂 ).

Zpět ale k Javě. Na Windows 8 64 bit mám nainstalovanou Javu 64 bit a byl jsem velmi potěšen, že alespoň jeden program využívá té krásné 64 bitové vlastnosti systému. Nyní mě ale zarmoutil program FreeMind (pro tvorbu myšlenkových map), který mi hlásil, že v systému Javu nemám. jinými slovy ji asi neumí detekovat a pracovat s ní, protože to je 32 bitový “program”, který asi očekává spolupráci s 32 bitovou verzí javy.

Otázkou je zda budu muset “pouze” doinstalovat 32 bitovou Javu, nebo dokonce tu mou tak oblíbenou 64 bitovou zcela odinstalovat, aby nebyly ve vzájemném konfliktu.

A tak (někdy) dojdete k tomu, že celé ty krásné 64 bitové operační systémy, programy, vícejádrové procesory atd. nemusí být vždy úplně k tomu krásnému užitku, jak se to na počátku jeví.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags:

Leave a Reply