Podporujte svého šerifa

Často se mi jako správnému občanovi, ale i ekologovi vadí, že se některé výrobky dováží z kdo ví jaké vzdálenosti. Vezměme si počítače a další jejich komponenty. Dnes se snad 90 % ne-li více z této produkce vyrábí v Číně a dováží se to všechno snad do celého světa. Minimálně do Evropy ano. Přitom to je dost neekologické. Vyrobit to v jedné části zeměkoule a poté to přes 1/2 zeměkoule někam jinam dovážet, jen kvůli tomu, že v Číně je levnější pracovní síla

Jistě. V pohledu ekonomického zisku to je počínámí ekonomické, ale je ekologické? Já si sám odpovídám, že není. Ale co s tím tak mohu více udělat, že ano. Jednu věc tedy udělat můžete / můžeme. Nekupovat tyto výrobky, které se vozí přes 1/2 zeměkoule. Problém je ale jak to poznat, protože mám obavy, že v oblasti IT, ICT a počítačů snad není výrobek, který by nepocházel z Asie. Dalším úskalím je, jestli se vám (nám) bude chtít platit za výrobek třeba i vyšší cenu, jen proto aby byl splněn vyšší princip. Obávám se, že takových lidí mnoho nebude.

Nicméně například na českém textilním průmyslu se ukazuje, že hnát se pouze a jen za nejnižší cenou se nevyplácí. Česko bylo zahrnuto levnou (ale také nekvalitní) produkcí z Asie a téměř nikdo nekupovat tradiční české sice dražší, ale také kvalitnější textivní výrobky. Několik firem muselo “zavřít krám” jiné zkrachovaly. A co se stalo nyní? Ty levné nekvalitní asijské výrobky postupně zdražily, ale na kvalitě se nezlepšily. Došlo tedy k ukázkovému převzetí trhu. Nejdříve ho obsadili nízkou cenou a jakmile jejich konkurenti zkrachovali, tak asi tito výrobci (či dovozci) z Asie své ceny zvýšili. Finanční úspora se tak rozplývá až mizí, kvalita těchto výrobků není a navíc podporujeme koupí jinou zemi, než abychom kupovali u českých výrobců.

Stejně tak jak se v některých amerických filmech říkalo: “podporuji svého šerifa” nebo “podporujte svého šerifa”, já říkám podporujme naše firmy, podporujme naše výrobky a ne ty levné (dovolím si použít slova) “šunty” z Asie, které zaplavují naše trhy.

Přiznám se, že to je těžké. Sám jsem si koupil Acer Aspire One 110 netbook a hádejte kde byl vyroben. Ano určitě to hned víte – v Číně. 100 % se samozřejmě premíza “podporujte svého šerifa” nedá dodržovat, ale pokud to jen trochu jde (lze zjistit kde byl výrobek vyroben ještě před jeho koupí), tak si myslím, že by na to měl být brán zřetel. Minimálně tím můžete přispět:

  1. snad se trochu omezí zcela neekologické vození výrobků přes 1/2 zeměkoule
  2. podpoříte české firmy a průmysl, který zase podporuje českou ekonomiku, na které je závislá česká vláda, která se de facto zase stará o nás.

Kolem a kolem, kdo tedy podporuje svého šerifa, tedy firmy v naší zemi, vlastně tím podporuje i sám sebe. A to, že za výrobek třeba zaplatí trochu více, než za výrobky s Asie se mu paradoxně může vrátit a nemusí to být tak nevýhodný obchod jak se na první pohled může zdát. Třeba poté nezkrachuje žádná česká firma, český stát tak nebude muset platit podporu v nezaměstatnosti propuštěným českých zaměstnancům této firmy a bude moci tyto peníze zainvestovat někam, kde se nám to bude zase vracet.

Podporujte tedy svého šerifa, myslím, že se vám to vrátí 🙂 .

P.S. Nejsem padlý na hlavu 🙂 jen se mi ta fráze “podporujet svého šerifa” opravdu líbí a na tuto situaci ji lze použít. Místo šerifa si tedy můžete doplnit podporujte svého (svůj): průmysl, firmy, stát.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply