Zkušenosti s Windows 8. Dokonalý určitě není.

Z důvodů, které objasním v dalších příspěvcích (RSI) jsem nejdříve testoval a nakonec i koupil upgrade lincenci na Windows 8 pro svůj dnes už starší notebook. Nový jsem totiž kupovat nechtěl.

Instalací jako takovou se zatím zde zabývat nechci. Po prvním spuštění byly nějaké problémy, ale ty se nakonec vyřešili.

Co spíše vidím, za velmi důležité, že masivní reklamní kampaň Microsoftu vyobrazovala a vyobrazuje Windows 8 jako něco zcela nového, převratného a kdo ví co ještě, ale přitom se jedná pouze o postupnou evoluci. Jinými slovy: oproti Windows 7 toho zase tolik nepřibylo a nové rozhraní Metro (Modern UI) je na běžných počítačích spíše na zlost.

Ale pěkně po pořadě.

Já na Windows 8 přešel vlastně protože nově zakoupený dotykový monitor neuměl na Windows XP pracovat s pravým tlačítkem “myši”. Podotýkám, že Windows Vista i 7 to umí. Samotné prostředí Metro mě nezaujalo a první co jsem řešil, ještě když jsem Win 8 testoval v Release verzi bylo, jak se ho zbavit. Alternativ je více, já nakonec zakotvil u Pokki (funguje i na starších evrzích Windows). Ideální není, ale je zdarma, na 99 % spolehlivé a při jeho používání ani nevíte, že na počítači nějaké Metro (tedy Modern UI) máte. Tedy vlastně stav jako s Windows 7.

U Windows 8 můžeme říci, že s novým prostředím se Microsoft snažil dohnat obrovský náskok systému Android, který je na tabletech jasným králem. Dle mé zkušenosti se to nepovedlo. Windows 8 je prostě kočkopes. Není to ani operační systém pro počítače ani tablety. Mnohé ovládací prvky (běžných) programů jsou malé na to, aby se s nimi dotykem přesně pracovalo a “dotykové” aplikace Microsoftu člověk nepoužívá. Proč taky, když má své jiné oblíbené. Záhadou dále je, že některé programy dotykové ovládání prostě neberou korektně, takže nezbývá než opět sáhnout k touchpadu nebo myši. Osobně bych chybu viděl u systému, resp. ovladače. Ten se ale instaluje sám, zdá se, že pro 99,5 % zařízení již je přímo ve Windowsech. A pro ty, pro které není se dokáže stáhnout z webu (asi) Microsoftu.

Abych pouze nekritizoval.

Obrovským zlepšením oproti Windows XP se zdá připojení k síti. Kabel připojíte a během chvíle jste online. To na Win XP takto prostě nefungovalo. Otázka je, zda to není stejně i na Win 7.

Nově nainstalovaný systém startuje (studený start z vypnutého PC) i na stroji (Core2Duo T7200 2 GHz, 3 GB RAM, disk WD Black 7200 otáček SATA II) obdivuhodně rychle. Použitelný systém je někde na hranici 30 sekund. Bohužel s instalací dalších a dalších programů, které se po startu načítají se toto zhoršuje. Ale opět oproti Win XP značné zlepšení. již to ale není žádné “wow”, ale bežných cca 1-2 minuty. Úsporný režim funguje dosti spolehlivě (cca 99 %), režim spánku (hybernace) obdobně. Ve výchozím nastavení se počítač po nějaké době (cca 2-3 hodiny) sám převede z úsporného řežimu do spánku. Ze spánku se počítač probouzí dosti rychle. Proto jej většinou nevypínám, ale právě uspím. Stalo se mi ale také, že po probuzení z hybernace nešly některé funkce nebo programy – pomohl až restart.

Téměř nepřijatelný je poté stav, kdy vám přímo ve Windows 8 jaksi “zamrzne” stavová lišta se spuštěnými programy. Systém poté hlásí třeba 1/2 dne stále 8:00 hodin a ukazuje zcela špatně jednotlivé spuštěné programy. Přepínat je musíte klávesovou zkratkou ALT+TAB, jinak je informace o tom, co máte spuštěno zcela “mimo”. Restart toto opět vyřeší. Obdobně dokáže zamrznout Průzkumník, pokud externí disk, se který pracujete nějak zazlobí. To jsou věci, které by člověk od takto vychvalovaného a ne zcela levného operačního systému nečekal.

Tedy Microsoft opět nezklamal a produkční verze jeho systému má mouchy, které (doufejme) vyřeší připravovaný upgrade na verzi 8.1. Ještě, že ten bude zdarma.

Celkový první dojem z Windows 8 není zcela špatný, ale jeho plná cena s výše uvedenými nedostatky je prostě předražená. Při ceně upgradu někde kolem 2000 Kč, se jedná o částku, kde člověk nad některými věcmi přivře oči. Ale stejně si poté říká, že v mnohém podobně zlobí i např. Ubuntu Linux a ten je zcela zdarma.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , ,

Leave a Reply