Zkušenosti s univerzálním zdrojem Evolve Global Lite

Protože jsem začal pracovat se svým notebookem i mimo domov dostal jsem se k potřebě, kdy přenášení těžkého 90 W adaptéru (zdroje) se kapánek pronášelo. Dospěl jsem tedy k tomu, že potřebuji mít na každém místě jeden zdroj. Zde přináším zkušenosti s univerzálním 90 W adaptérem.

Předně se jedná o adaptér Evolve Global Lite, který nepatří k těm nejdražším. Pořídit jej můžete něco málo přes 450 Kč ale také kolem 500 Kč. Záleží, ve kterém internetovém obchodě budete nakupovat.

Adaptér je dodáván s 9 konektory pro jednotlivé značky notebooků. Podporovány jsou značky: Toshiba, IBM, Lenovo, Sony, Fujitsu, Compaq, HP, Acer, Asus, Delta, Gateway, Lite On a Samsung. Trochu podivné z počátku pro mne bylo to, že adaptér si výstupní napětí nastavuje sám (rozumějte automaticky rozpozná to správné). Prostě jej tedy pouze připojíte k notebooku a on sám pozná zda má nastavit napětí 17 nebo 19 V. Tím se dostáváme k podpoře napětí. Dle výrobce podporuje Evolve Global Lite rozpětí napětí 15 V až 19 V. Na zadní straně balení je poté tabulka, která vysvětluje který konektor je pro které napětí. Možná tedy rozpoznání potřebného napětí probíhá dle zvoleného konektoru. Já jej testuje s notebookem HP, který vyžaduje 19 V a cca 4,7 A a adaptér opravu funguje bez problémů.

Jako bonus najdeme na adaptéru ještě jeden USB port pro nabíjení rozličných zařízení (MP3 přehrávače, tabletu, čtečky nebo mobilu). Ten “dává” standardní napětí 5 V a proud až 1 A.

Samotný zdroj je přitom tak “chytrý”, že podporuje vstupní napětí v rozsahu 100 až 240 V (při kmitočku 50-60 Hz). Jak se zdá nemělo by být problémem je použít v USA nebo Austrálii, stejně tak by mu nemělo uškodit drobné přepětí. Jak je u nás často zvykem deklarovaných 220 V není téměř nikde.

Zdroj má i další ochrany: ochranu proti přepětí, přehřátí, proudovému rázu, zkratu a přetížení.

Zdá se, že je připraven opravdu téměř na své.

Praktické zkušenosti se zdrojem

Zdroj jsem zapojil s počáteční nedůvěrou a raději dobře kontroloval jak na něj notebook reaguje. Zda se mu něco nelíbí nebo “nekolabuje”. Nic takového se nestalo a funguje bezproblémově. Zástrčka je oproti značkovému HP zdroji pouze s dvěmi vidlicemi (nemá kontakt na zemnící kolík), evidentně to nebrání aplikaci jednotlivých ochran. Kabel přivádějící energii do počítače má známý magnetický prstenec (nejspíše právě proti proudovému nárazu).

Co je velmi příjemným zjištěním je, že samotný zdroj se i po delší práci zahřívá méně než adaptér originální. poněkud nepříjemné je výrazně svítící modrá dioda, která hlásí, že je zdroj v provozu. Není ale nic jednoduššího než zdroj otočit vzhůru nohama a je po problému.

Vezmeme-li v úvahu, že se jedná o jeden z nejlevnějších adaptérů, který má navíc výkon 90 W (rychleji nabije baterii notebooku) a je ještě k tomu univerzální, jedná se téměř o výrobek snů. Vyroben je samozřejmě v Číně, ale to nás dnes snad již ani nepřekvapuje. Vyrábějí tam i velké nadnárodní firmy a koncerny.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply