Když si založíte účet na Facebooku (fejsbůku)

Založil jsem si účet na Facebooku. Ve svých kristových letech nejsem určitě první, ani poslední. Nicméně jsem si nyní založil účet nový. Nevyžívám se ve sdílení přehnaně osobních údajů, ale chci se podělit se zkušenostmi, které jsem s tímto vytvořením účtu získal.

Předně Facebook (dále jen FB) vyžaduje ověření e-mailové adresy. Provádí to tak, že vám pošle e-mail s kódem ve formě internetového odkazu, na který kliknete a tím potvrdíte svůj účet. Fakticky tím, ale ověříte, že máte opravdu přístup k e-mailu, který jste uvedli při registraci. Na druhou stranu je pravdou, že takto nikdo nemůže tak snadno zneužít vašeho mailu k založení facebookového profilu.

Další věc je ale více problematická. Skrývá se za funkcí “najděte své přátele” a Facebook to provádí tak, že mu zadáte heslo ke svému e-mailu, on vám projde složku s došlou (a možná i odeslanou poštou) a obešly tyto lidi s nějakou zprávou, že je zvete na FB. Nejproblematičtější – a nikdy bych to neudělal – je sdělit někomu heslo k mé e-mailové schránce. To je jako bych někomu půjčil na den klíče od svého bytu a on znal adresu. To se prostě nedělá…

Na druhou stranu tuto techniku zvaní používá více sociálních sítí. Třeba i hodně vtíravé Badoo. Těchto rozličných vtíraných pozvánek a zpráv, že mám od někoho někdo uloženou zprávu mi došlo několik. A byli to přitom pro mě zcela cizí lidé. Nicméně to, že to používají minimálně dvě sociální sítě není důvod proto, aby jim člověk toto heslo dával.

Dále FB po vás samozřejmě chce ať vyplníte co nejvíce údajů o sobě. Školu kam jste chodili, a to středí, vysokou, kde pracujete a málem i výši vašeho příjmu (platu). Prostě co nejvíce. Opět mi to přijde dosti problematické, protože tím o sobě říkáte (říkáme) informace, které třeba s nikým moc nechceme sdílet.

Jinak nastavení míry sdílení osobních údajů – a to s kým je sdílet – lze u FB nastavit. Bohužel ale ve výchozím nastavení je zobrazování umožněno všem. Nehledě na to, že toto nastavování není řešeno zcela intuitivně

Osobně jsem tedy dosti opatrný co kde uvedu a kdo by to – byť i jen potenciálně – mohl zhlédnout.

Jeden můj kamarád si nedávno účet na FB zrušil. Řekl, že to byl téměř zbytečný žrout času. A řekl, že nečekal co to dá práce vše o sobě vymazat.

Jinak nabírání nových uživatelů formou zasílání e-mailu Facebooku očividně funguje. Sám jsem si účet založil, protože mi přišel tento zvací e-mail od jedné slečny, se kterou jsem si dopisoval. Vypadalo to téměř osobně a přitom šlo o strojově odeslanou pozvánku, která pomáhá i Facebooku při jeho komerčních aktivitách.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply