Jak na startovací menu z Windows Vista / 7 i pro Windows XP

Jedna z věcí, které mi na Windows XP nevyhovuje je jeho startovací menu. Mám totiž nainstalováno vícero (no hodně) rozličných programů a v tomto klasickém startovacím menu je mnohdy oříšek se v nich vyznat. Natož to něco nalézt… Naštěstí je zde řešení v bezplatném programu.

Program “spasitel” se jmenuje Vista Start Menu a přináší funkce startovacího menu z Windows Vista / 7 doplněné ještě o další vychytávky i pro systémy podstatně starší. Kromě již zmíněného Windows XP program spustíte i na Windows 2000, ale i Vista a 7. Menu totiž přináší funkcí více (a lepších), než kolik má originální menu z Vist či Sedmiček.

Předně menu samo automaticky seřadí všechny nainstalované programy podle abecedy. Je tedy mnohem snažší něco nalézt. Přitom ale zachovává seznam jak jej známe z “klasického” Start menu u XP. Menu má ale posuvník. Takže u menšího monitoru si můžete vše posouvat, nezůstanete “na holičkáčkách”. Téměř dokonalý je i fakt, že velikost menu si můžete měnit “tažením” za pravý horní roh a Vista Start Menu si toto nastavení automaticky zapamatuje.

Zástupci programů v menu jsou dále inovativně rozděleny do skupinek po 9ti. Je to jednak pro přehlednost, jednak je možno v těchto skupinkách “přeskapovat” za pomocí klávesnice. Klávesové zkratky pro rychlé vybírání programů se vám ukáží, pokud menu vyvoláte přes Windows startovací tlačítko na klávesnici nebo přes klávesovou zkratku CTRL + ESC. Je to jednoduché a opravdu rychlé ovládání.

Přímo v menu se dostanete rychle k obsahu složky “Dokumenty”, Hudba a Obrázky. Obsah všech těchto složek se zobrazuje ve výpisovém listu jako zástupci programů.

Vista Start Menu obsahuje stejně jako u Vist a 7sedmiček vyhledávání mezi programy. Pokud tedy víte přesně co chcete, naleznete to velmi rychle.

Menu umí, jako i to běžné, počítač uspat, vypnout atd. Navíc dokáže tyto úkony ale i naplánovat. Můžete tedy snadno nastavit za jak dlouho se má počítač uspat nebo vypnout, případně v jaký přesný čas tak má učinit.

Při mém prvním spuštění Vista Start Menu se mi subjektivně tato nabídka zdá trochu pomalejší než originální Windowsácká u XP. Přináší ale zase funkce navíc. Zájemce o to vidět jej v akci ještě před jeho nainstalování doporučuji instruktážní videa: http://www.vistastartmenu.com/flashplayer.html. Jsou v angličtině, ale i ze samotných ukázek, bez pochopení vysvětování, člověk téměř vše pochopí.

Alternativně jsem pro vyhledávání nainstalovaných programů používal jednodušší utilitu PStart, které je rychlejší než zde recenzované Vista menu, není ale zase tak propracované.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply