Proč většinou upgradujeme na nové verze systému Windows

Chtěl jsem příspěvek začíst otázkou, ale říkám si, že jako konstatování tato premíza také není špatná. Na paškál si tentokráte vezmu operační systémy Windows, potažmo veškerý software.

Většina z nás jsou hračičky. Rádi si hrajeme a rádi máme dobrý pocit. Alespoň si to myslím a jak jsem zjistil i já takový jsem. A to jsem si myslel, že nejsem.

Pokud si říkáte jak toto nějakým způsobem souvisí s operačními systémy firmy Microsoft Windows – spojení je nasnadě. Jako téměř vše v obchodě i u počítačů a softwaru prodává obal – potažmo vzhled.

Microsoft si dává záležet aby krabice jeho operačního systému vypadaly dobře. To je ale pouze začátek. I samotné prostředí systému je s každou novou verzí vesměs pohledné a pokud možno zajímavé a jiné, než tomu bylo u předchozí verze. Značný skok byl myslím znát u systému Windows Vista oproti Windows XP. Z mého pohledu vzhled převážil nad funkčností. A to neberu v potaz, že Vista byl oběcně propadák a tak trochu předčasně uvolněná verze systému. Jakoby v tu chvíli uvolnění nové verze řídili marketingoví manažeři a ne vývojáři.

Vezměte prostředí Aero, efektní přepínání mezi pracovními okny programů, přehlednost oken. To vše je jistě efektní, nicméně na efektivitě a produktivitě samotné práce s počítačem se nijak neprojeví. Co to tedy je? Jedná se o ten “obal”, jedná se o to, co produkt prodává a co zaujme nás, nás “hračičkáře”.

Obecně, to že je operační systém lepší mnohdy uživatelé nepoznají. Ono vlastně mnohdy to je k poznání velmi obtížně. Ale vzhled je možno rozlišit okamžitě. A se vzhledem přichází pocit a ten většinou rozhoduje. Také všichni asi máme rádi něco nového a obměnu toho, co se už okoukalo. Když to všechno vezmeme a spojíme máme mix toho, proč si jako lidé kupujeme nové operační systémy Windows (upgradujeme je), i když nezbytně nutně nemusíme. Prostě chceme mít novou hračku.

Sám jsem to poznal na vlastní kůži, když jsem pracoval na novém notebooku s Windows 7. I když jsem prováděl obyčejné kopírování, člověk měl z nového počítače a systému prostě jiný – lepší – pocit. Přitom šlo o počítač jako každý jiný.

A proto je potřeba si klást chladnou vykalkulovanou otázku. Co mi nový systém přinese, co starý nemá, případně proč jej potřebuji.

Jinak výše uvedené lze bez problémů aplikovat i na stále nové verze téměř jakýchkoliv placených programů (např. MS Office).


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply