Kde koupit netbook, ale teoreticky vlastně cokoliv aneb jaký eShop

Počítače, ale obecně jakékoliv elektronické nebo elektrické zařízení jsou dnes poměrně dostupné. Koupit si můžeme cokoliv, když na to máme. Zároveň bych toto zboží, ale zařadil bych ho mezi spotřebí zboží. Je to teoreticky všechno navrženo tak, aby to vydrželo záruční dobu, trochu déle a potom vypovědělo službu 🙂 Né, dělám si mírnou srandu, ale s kvalitou zejména elektronického zboží to obecně není moc dobré.

U spotřebního zboží je tedy docela citelný tlak na snižování ceny. Je to způsobeno kdo ví čím, konkurencí, ale i nasměrováním zákazníků atd. Šetří se kde se dá a logicky i na kvalitě materiálů a na výrobních nákladech – znáte snad počítač, který by alespoň z 30 % nebyl vyroben v Číně?

Protože je mezi obchody a i e-Shopy prodávajícími elektroniku a počítače jednak boj o zákazníka, ale zároveň snaha mít slušný zisk kolísají i ceny. Paradoxní je, že nyní když je něco jako finanční celosvětová krize ceny elektroniky a počítačů mnohdy rostou. Nemůže za to jen klesající kurz Koruny, ale i to, že se počítačů atd. prodává méně a ve velkých množstvím (obratech) se snižují celkové náklady a lze jít s cenou dolů. Pravidlo tedy je něco jako: čím se něčeho více prodá tím to může být levnější. Když tedy klesají počty prodaných počítačů paradoxně, když by se firmy měly snažit zákazníky nalákat nízkou cenou mohou (a dnes se to i děje) zdražovat.

Kolem a kolem je tedy záhodno si vybírat takový eShop, který je zároveň:

  1. levný
  2. spolehlivý co se týče dodání zboží a případné reklamace

Tyto dva parametry jsou mírně proti sobě, protože čím je e-Shop levnější tím má menší zisk a tedy i méně peněz a času se o vás jako zákazníka starat. Pokud tedy nenastane žádný problém typu reklamace, chybné objednávky atd. je vše snad OK, když ale přijde na problém je to problém :-).

Já při kupování elektroniky a počítačů si stahovil jistou “triádu” obchodů, které si myslím, že jsou zároveň spolehlivé a jeden z nich je zároveň i dostatečně levný. Jedná se o:

  • AlfaComp.cz (eShop, ale i tři kamenné prodejny v Ostravě)
  • Mironet.cz – firma z Prahy, eShop, neprávem byla obvyněna Microsoftem, že jim neplatila za instalace OEM verzí Windows – tím se mi stala sympatickou, levná ale je také, samozřejmě 🙂
  • SoftCom.cz – další firma s eShopem ale i kamenným obchodem v Ostravě

Z výše uvedených tří obchodů si vyberu vždy ten, který je nejlevnější – počítám přitom do ceny zboží i případné poštovné atd. I když se ve všech třech případech jedná o levné obchody, divili byste se, že u stejného výrobku se u nich cena může lišit až o 300 Kč, což se mi zdá už jako dost.

Vyplatí se tedy si daný produkt vyhledat alespoň u těchto třech prodejců a dle ceny zvolit toho nejlevnějšího, ale zároveň dost důvěryhodného.

Já osobně nakupoval u všech výše uvedených třech prodejců a bylo to dosud bez problémů.

Dost lidí ještě kupuje v tzv. Alza.cz, ale slyšel jsem právě dost špatných zkušeností s reklamacemi u nich, a zase nejsou vždy tak levní, takže jsem u nich dosud nenakupoval. Jsou ale zase lidé, kteří na ně nedají dopustit a je fakt, že čas od času mají také u některého výrobku dost zajímavou cenu…

Já jsem svůj netbook AA1 tedy nakonec kupoval u Mironet.cz, kde byl v danou chvíli nejlevnější.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply