Tak jsem koupil netbook – Acer Aspire One

Takže po přemítání a vybírání jsem si nakonec zakoupil svůj první a asi i jediný netbook. Vybral jsem si Acer Aspire One, který mi dle parametrů vycházel jako nejlepší. Nejspíše se ještě zmíním podrobněji, proč jsem si vybral zrovna tento netbook, ale prostě ho už mám 🙂 .

Doplněno: má recenze Acer Aspire One ZG5 série 110.

Výběr ně tento netbook padl z několika důvodů. Ten asi nejdůležitější byla cena 😀 Prostě jsem do této “srandy” a do značné míry i pouze radosti nechtěl příliš mnoho investovat. AA1 (jak je také Acer Aspire One přezdíván) mě vyšel na 5900 Kč což je (byla ke dni 8.3.2009) bezkonkurenčně nejnižší cena. Další věcí, kterou jsem chtěl byl SSD disk, který mají vybrané modely AA1 jako jediné na trhu. Všechny ostatní netbooky mají pevný disk, který se točí (a myslím, že tím i odebírá více energie z baterií), ale hlavně se mu při neopatrné manipulaci může něco stát. O to se u své SSD varianty nemusím až tak bát.

Trochu riskem byla volba, kdy tato moje verze AA1 s SSD diskem má nainstalovaný operační systém Linux, přesněji jeho distribuci Linpus Linux Lite. I když jsem předtím (před koupí Acer Aspire One) toho mnoho s Linuxem neuměl, u Linpusu existuje na internetu mnoho “how to” návodů jak co udělat – o ty, které vyzkouším se s vámi podělím – takže jsem si říkal, že když to zvládli jiní, proč ne já. Dnes po cca 3 dnech, kdy jsem si s AA1 “hrál” a v Linpusu se učil instalovat programy, které budu potřebovat při práci, mohu říci, že si na AA1 a Linpusu jsem schopen nainstalovat téměř vše co potřebuji. Jediný program, který mi zatím vzdoruje je Pidgin. Resp. nainstaluji ho, ale ve starší verzi, která odmítá pracovat s ICQ. Našel jsem ale za něj zdatnou náhradu v podobě programu SIM IM. Co se týče programového vybavení si tedy dokáži v Linpusu zprovoznit vše co potřebuji tak jako na Windows. A to co mi nejde na Linuxu si jednoduše spustím v podobě Win32 (windowsovské) aplikace v prostředí Wine, které výborně simuluje operační systém Windows. Třeba komprimační program 7-zip se mi tak podařilo krásně spustit.

Kolem a kolem musím říct, že jsem z této své hračky AA1 nadšen a jsem s ní spokojen. Dokáži si na ni nainstalovat co chci a je do výborný doplněk běžného notebooka pokud potřebuji něc utra kompaktního na přenos a nebo pokud chci s notebookem být v posteli a normální notebook by mě příliš obtěžoval.

P.S. Tento příspěvek byl kompletně napsán na mém netbooku AA1 😉 .


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply