Jak nastavit staré 2D prostředí u Ubuntu Netbook Remix 10.10

Kdo jste používali starší verzi Ubuntu Netbook Remix 9.10 a následně upgradovali na novější verzi 10.10 jistě jste si všimnuli, že novější verze využívá jiné prostředí. Ano, toto prostředí se jmenuje Unity a na internetových diskuzích je mnoho nespokojených uživatelů. Naštěstí zde existuje jednoduchý způsob jak si nastavit i u novější verzi 10.10 do vzhledu verze 9.10 (tedy Gnome prostředí).

Problém je právě v použití nové prostředí u Ubuntu 10.10 s názvem Unity. Pro svůj běh totiž potřebuje 3D akceleraci a ne obecně méně výkonných netboocích se tedy nejedná o tu nejlepší volbu. Prostředí je obecně pomalejší než původní Gnome a nejen z mého pohledu méně sympatické. Stížnosti jsou i na menu programů v panelu umístěném v levém části obrazovky.

Programy lze sice do panelu poměrně jednoduše přidávat – po spuštění programu kliknete na ikonku na panelu pravým tlačítkem a zvolíte zachytit na panelu. Divné je ale i to, když program spustíte. Jediný indikátor spuštění je malá šipečka u ikonky daného programu. Jak je to když spustíte více instancí (oken) daného programu nevím, ale na internetu uživatelé hlásili, že je s tím problém.

Pro zprovoznění původního vzhledu toho naštěsní není potřeba zase tolik udělat. Původní prostředí totiž můžete pod názvem: Ubuntu Netbook Edition 2D nalézt jako balíček pro Ubuntu.

Pro instalaci 2D prostředí spusťte Aplikace -> Centrum software pro Ubuntu a vyhledejte balíček s názvem: netbook-launcher-efl

Nyní proto aby vám 2D prostředí začalo fungovat stačí udělat jediné. Kliknete na vypínací tlačítko a odhlásíte se “Odhlásit…”. Následně zvolíte znovu přihlášení, zadáte heslo a zcela dole zvolíte volbu prostředí “Ubuntu Netbook Edition 2D”. Jakmile se takto jednou přihlásíte systém si to již bude pamatovat a bude vám toto prostředí spouštět automaticky při každém přihlášení / spuštění počítače.

Jediná nevýhodou je, že menu panel tohoto 2D prostředí pro maximalizaci okna zmizí a většinou se již neobjeví. Pomůže jedině odhlášení a přihlášení. Jako výsměch poté působí stav, kdy po potvrzení odhlášení se 2D menu objeví, ale již vám mnoho není platné 🙂 Ale nejspíše se jedná o obecnou chybu, která se v novější verzi opraví, napovídá tomu např. toto hlášení chyby: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/netbook-launcher-efl/+bug/578286.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply