Instalace Ubuntu Netbook Remix 10.10

Po nějaké době používání Ubuntu Netbook Remix 9.10 (UNR) jsem se rozhodl nainstalovat na něj právě aktuální verzi 10.10 abych šel s dobou a měl aktuální poslední systém. Níže popíšu postup, průběh a délku instalace na Acer Aspire One A110 ZG5.

Nejdříve je zapotřebí si stáhnout ISO obraz instalačního disku a následně za použití prográmku Universal USB Installer z něj vytvořit instalační bootovací USB flash disk.

Následně připojíte tento disk k netbooku (v mém případě Acer Aspire One) a můžete započít s instalací.

Postup instalace:

 1. u AAO se klávesou F12 dostanete do boot menu, kde lze zvolit z kterého média má netbook bootovat – u jiných netbooků než Acer to předpokládám bude jiná klávesa
 2. následně za 1:21 minuty nastartuje instalátor / LiveCD Ubuntu Netbook Remix 10.10 do stavu, že si můžete zvolit mezi LiveCD spuštěním a instalací (systém již v tomto bodě s vámi komunikuje česky). Systém se také dokáže připojit k internetu i WIFi sítím
 3. Pro samotnou instalace není nezbytně nutné připojení k internetu, ale je to vhodnější, protože se vám rovnou nainstalují automaticky i české jazykové balíčky
 4. za dalších 10 minut je hotovo kopírování souborů
 5. nyní začne samotné instalace, která trvá dalších 32 minut. Nemusíte během ní téměř nic nastavovat, kromě počátku, kdy zvolíte zda má systém zabrat celý pevný disk (nebo SSD) nebo se pouze nainstalovat na volné místo na disku a stávající systém na počítači nechat. Dále si nastavíte uživatelský účet a heslo a už se pouze instaluje + stahuje z internetu nějaké doplňující balíčky. Předpokládám, že bez připojení k internetu může být instalace trochu rychlejší, protože některé balíčky se nebudou moci stahovat a tudíž ani instalovat.
 6. po instalaci trvá první spuštění systému 1:10 minuty. Druhý start trval poté 1 minutu.

Samotný systém UNR 10.10 obsahuje nové prostředí UNITY na které obecně je na diskuzních fórech nadáváno a uživatelé jej nemají příliš v lásce. Určitě vím proč. V dalším článku přinesu způsob jak si 10.10 tku přizpůsobit tak, aby zase fungovala se starým prostředím – tedy Gnome.

Celková doba instalace mi tedy zabrala 43 minut 21 sekund. Oproti tomu jak rychle se instalovala verze 9.10 myslím, že instalace je určitě pomalejší. Ale dobu instalace jsem u 9.10 nepočítal, takže to berte jako subjektivní pocit.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

2 Responses to “Instalace Ubuntu Netbook Remix 10.10”

 1. jirka Says:

  ahoj potrebuji prosim poradit, psal si toto…. u AAO se klávesou F12 dostanete do boot menu, kde lze zvolit z kterého média má netbook bootovat. tomu rozumim bott menu myslis bios, a kdyz se tam dostanu jak pokracuji dal,, co tam nastavim a jak se to jmenuje, dekuji

 2. admin Says:

  Po zvolení F12 naskočí menu, kde jsou vypsány jednotlivé disky. Je tam pevný disk (nebo SSD disk) všechny disky zapojené přes USB a třeba i SD karta. Kurzorovými šipkami stačí vybrat daný disk a potvrdit enterem. Pokud si člověk předem ověří jak se hlásí USB disk s instalací Ubuntu jde již “na jistotu”.. Snad jsem to vysvětlil….

Leave a Reply