Mé začátky s prohlížečem Google Chrome

Z nějakého důvodu mi prohlížeč Google Chrome zase tak moc nesedl. Byl a stále jsem zvyklý na Firefox a na tradiční lišty a menu prohlížeče a příliš jednoduché prostředí Chrome je na mě nějak příliš “pusté”. Nyní jsem ale k tomuto prohlížeči cestu trochu našel. Používám jej jako svého druhu bezpečnostní ochranu.

Stažení a instalace Google Chrome

První věc, kterou nemám příliš rád. Stáhnete si pouze 0,5 MB veliký instalační soubor, který si samotnou instalaci stahuje z internetu sám. Nevím proč to je a moc se mi nelíbí, když nemohu kontrolovat co si program sám stahuje. Další věc je, že se program instaluje do adresáře: C:\Documents and Settings\{uživatel}\Local Settings\Data aplikací\Google\Chrome\Application\chrome.exe (ve Windows XP). Nevím proč se nenainstaluje do adresáře programů jako ostatní a nebo mi alespoň nedá vybrat. Nicméně samotná instalace je poměrně rychlá a během chvíli již můžete v Google Chrome (GC) brouzdat.

Nyní ale zpět k tomu, proč jsem se nakonec i já rozhodl Chrome alespoň trochu využívat.

Proč používat druhý (další) webový prohlížeč

Důvod použití je jednoduchý. Bezpečnost. Když se přihlašujete k internet bankingu nebo jiné aplikaci je více než žádoucí aby o tom jaké máte heslo atd. nikdo nevěděl. Snad něco víte o tzv. keyloggerech, tedy programech, které zachycují vše co píšete na klávesnici – například hesla a uživatelská jména. Počítám, že keyloggery na počítači nemáte – ty by zachytily antivirové programy. Teoreticky se ale může stát, že nějaký takový nežádoucí skript může být schován v rozšíření vašeho internetového prohlížeče. A protože používám Firefox docela plný rozšíření, musel jsem jej před přihlášení do eBankingu vždy vypnout a spustit v nouzovém režimu bez rozšíření. To ale otravuje.

Proto jsem přistoupil k používání – například – Google Chrome, který spouští v anonymním režimu tak, aby se do PC neukládaly informace kde jsem byla a zároveň byly vypnuty všechny Chrome rozšíření. Samo Chrome vás upozorní, že pro vaše bezpečnost je lepší rozšíření mít vypnutá, protože by teoreticky mohla data nějakým způsobem získávat nebo uschovávat.

Informace jak si nastavit správce hesel KeePass aby vybrané webové stránky otevíral např. v Chrome najdete v mém příspěvku: Jak otevřít internetovou stránku z KeePass v jiném prohlížeči.

Doufám tedy, že GC nemá nějaké bezpečnostní trhliny a bude to dobrý pomocník (alespoň u mne) při přihlašování na rozličné účty. Pokud chcete více open source a nezávislou verzi GC zkuste Chromium, který je více spoluvytvářen komunitou.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply