Poplašná zpráva jako spam, aneb hoax

Tak mi na můj e-mail na serveru Centrum.cz došel zajímavý e-mail. Všiml jsem si jej, když jsem kontroloval emaily, které mi filtr označil jako spamy. Používám výborné nastavení proti spamu, jak jsem o něm psal zde. Tento e-mail jsem ihned rozpoznal jako typickou poplašnou zprávu, která se snaží se šířit napříč internetem, tedy typický hoax.

Jen si říkám, jak jsou lidé hloupí… Spamový filtr Centrum.cz tedy tento e-mail správně označil jako SPAM. Ani nevím, jak daný adresát přišel na mojí e-mailovou adresu, nicméně přeposílání těchto poplašných hoaxů má několik úskalí, které si lidí nejspíše ani neuvědomují.

Předně když každý jednoduše daný e-mail přepošle šíří dále sebou samým nepodloženou zprávu. Z tohoto e-mailu se tak stává další zdroj informací pro další lidi – něco jako další médium. A představte si, jaký by byl chaos, kdyby i běžná média – jako např. televize – šířila nepravdivé zprávy…

Další úskalí je v tom, že když lidé tento e-mail automaticky a většinou i bezmyšlenokvitě přepošlou dále šíří e-mailové adresy všech lidí, kteří zprávu doposud přijali. Pokud se tedy k tomuto e-mailu dostane spammer vesele získal větší počet ověřených fungujích e-mailových adres. Nehledě na to, že mnoho lidí, když posílá e-mail většímu počtu osob používá (podle mě děsnou) funkci “Kopie” (anglicky Carbon Copy). Ta zapříčiní, že e-mailové adresy všech příjemců jsou uvedeny přímo v hlavičce daného e-mailu. Opět tedy, když se k emailu dostane nějaký spammer, může jen jásat, získal najednou hned několik adres “bez práce”. Já v každém případě doporučuji používat “Skrytou kopii” (anglicky Blind Carbon Copy), když už musíte nějaký e-mail poslat více lidem. Výhodu to má i tu, že příjemci nevědí, že jste daný email poslali více lidem…

Zpět ale k tomuto hoaxu, který mě přiměl k napsání tohoto mailu. Jeho text je zde (vymazal jsem telefonní číslo, a e-mailové adresy):

-PROSIM TĚ POMOZ MALÉMU MIMINKU!! A POŠLI TENTO MAIL HODNĚ LIDEM!!
– Prosím přečti si to!! Neni to žádný otravný řetězák!!
– A pošli hodně ale opravdu hodně lidem!!
– Malá holčička na obrázku má rakovinu mozku.
– Společnost AOL za každý odeslaný e-mail daruje 5 centů na její
– operaci.
– Prosím, pomozte.
– Tereza Stýblová
– moderátorka a redaktorka Čro Region, Jihlava
– tel.: 737***736
– email: tereza.st*blova@*****.cz , tereza.styb*ova@*****.cz

Všimněte si jak se e-mail snaží vzbudit dojem autenticity jmenováním určité osoby (která klidně může existovat), zmíněním nějakého telefonního čísla (určitě nikdo na to číslo nezkoušel volat) a nějakých e-mailů dané osoby (ty mohly být snadno zjištěny na internetu).

Já jsem poznal, že se jedná o podvod hned podle toho, že žádná firma (ani mocná AOL) nedokáže nijak spočítat kolikrát byl nějaký email odeslán. To je strašlivá hloupost. Další podezřelá věc je, proč by daná firma cokoliv někomu platila na základě počtu odeslaných emailů. Když by někoho chtěla obdarovat, tak mu to dá a počet emailů na to nemá přeci žádný vliv.

Že se opravdu jedná o hoax jsem si ověřil zde.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply