Zkušenosti s čtečkou elektronických knih Kindle 3

Jak jsem již referoval tak jsem měl možnost si vyzkoušet čtečku Kindle 3 ve vlastních rukou. Protože jsem ji získal na dostatečně dlouhou dobu, přináším vám zde své zkušenosti s jejích používáním.

Předně musím říci, že čtečka je skvělá věc. Pokud ale máte pro ni kvalitní materiály a dokumenty. To znamená buď originální elektronické knihy pro Amazon Kindle a nebo dokumenty ve formátech .MOBI nebo .TXT, případně PDF. Ideální jsou ale .TXT a MOBI. PDF se sice zobrazuje bez problémů a funguje zde i přiblížení i natočení obrazu. Ale pokud má formát PDF dokumentu větší rozměry než obrazovka – jako, že to mají snad všechny PDF dokumenty – tak je jeho zobrazování trochu nešikovné a nepohodlné. Při přiblížení totiž obraz “poskakuje” tak, že vidíte jednu část a poté druhou. Při posunu se části nepřekrývají, takže jakékoliv čtení je značně nepříjemné.

Prohlížení a čtení MOBI dokumentů a TXT souborů je ale 100 % pohodné. Ideálním zdrojem knih jsou v případě češtiny server Palm Knihy a v případě angličtiny a dalších jazyků project Gutenberg.

Jak se na Kindlu čte?

Kindle si pamatuje, kde jste čtení přerušili a to klidně u všech knih, které ve čtečce máte. Můžete tak mít rozečteno i více knih najednou. Kindle obsahuje již zmíněné slovníky, které jsou užitečnost ale ukazují teprve při čtení anglického textu. Pokud totiž v textu najedete někam kurzorem Kindle vám v obsažených slovnících vyhledá význam tohoto slova aniž opustíte čtení. To je myslím geniální a velmi pohodlné. Drobnou vadou na kráse je snad jen fakt, že používaný slovník je výkladový. Tedy vysvětluje angličtinu angličtinou – je tedy spíše pro zkušenější “uživatele” angličtiny.

Další výbornou funkcí jsou záložky. Ty samy o sobě umožňují si založit určité místo v knize. Zajímavější je zvýrazňovač, který vám umožňuje si jakékoliv slovo v knize podtrhnout, nebo k němu napsat poznámku. Tyto ppodtržení, poznámky i záložky se ukládají do souboru “My Clippings” a po připojení Kindlu k počítači si tento soubor můžete přehrát na PC a vytisknout či otevřít. Jedná se o běžný TXT soubor. Samozřejmě daný soubor je možno prohlížet i v Kindlu a jedním kliknutím se na dané místo v dané knize přenést.

Ideální je tedy myslím využití Kindle 3 jako pomůcky pro výuku cizích jazyků. Zejména ale pro středně-pokročilé nebo pokročilé studenty.

Kindle jinak zvládá přehrávat MP3, brouzdat na internetu a obsahuje WIFI kartu. To vše je fajn, ale přeci jenom se jedná hlavně o čtečku elektronických knih.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply