Wi-Fi připojení v Praze zdarma nebude…

Města Praha před nějakou dobou rozjelo velmi zajímavý projekt zdarma přístupného připojení na internet přes technologii Wi-Fi. Jenže pokud se nemýlím projekt měl problémy již z počátku, protože dle EU a i dle jisté logiky toto připojení “zdarma” by mohlo (a také bylo) považováno nedovolenu veřejnou podporu a nebo poškozování podnikání atd. atp. Prostě něco jen tak zdarma nabízet z veřejných peněz “nás všech” není jen tak snadné… Prostě stávajícím internetovým providerům se to prostě logicky nelíbí.

Nakonec tedy aby předešli žalobám atd. měsot Praha na své síti zpřístupnilo pouze své WWW stránky a stránky dalších smluvních organizací. Nejedná se tedy již o klasické připojení k internetu, ale pouze k vybraným několika stránkám.

Tím, ale celá sranda nekončí. Celý projekt stál nemalé náklady ve výši cca 150 miliónů Kč za cca 580 přístupových bodů a další miliony bude stát jejich provoz. To je také důvod proč město Praha uvažuje jak s tímto projektem naložit – nejspíše jej prodat. Dalším hřebíčkem do rakve tohoto projektu údajně bylo i to, že na tento wifi experiment město Praha nedostalo žádné peníze z EU, s čimž také nepočítali.

Osobně si myslím, že by to bylo super a krásné, kdyby bylo něco takto zadarmo, ale většinou co je takto poskytováno zdarma nestojí za moc a často více nefunguje, než funguje. Další věcí je, že je dle mého přijatelnější, když nějakou tu WiFi sem tam zdarma poskytují internetové kavárny, kde si zajdete na kafíčko a ne aby byl přístup k internetu jen tak zdarma a volně kdekoliv. Už jen uvažujme jaké rozličné nepravosti a kulišárny by mohli lidé nejspíše téměř anonymně přes takovou “zdarma síť” provádět.

I když tedy jsem takovým zastáncem, že něco by zdarma být mělo, u připojení k internetu a v takovém měřítku si to nemyslím.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply