Jak jsem psal disertaci v OpenOffice.org

Mám tak trochu rád software, který je zadarmo a nemusí se za něj platit. Jednou z výhod je, že vývojový cyklus se neřídí potřebou dané firmy / koncernu vydělat nějaké peníze, ale opravdovými potřebami změn nebo oprav. Další věcí, kterou “trpím” je že se snažím pokud to jen jde tento bezplatný software používat. Zde popíši jak jsem použil kancelářský balík při psaní disertační práce.

Za nějakou tu dobu již existuje vícero bezplatných alternativ k asi nejrozšířenějšímu kancelářskému balíku MS Office. Většina z nich ale vychází z Open Office. I já sám jej používám protože je nejrozšínější a jeho vývoj probíhá poměrně rychle. Ne, není to protimluv s úvodním odstavečkem – stále má totiž trochu co dohánět na MS Office.

Disertační práci jsem tedy začal psát v OpenOffice (OOo) a říkal jsem si, jak to v něm krásně vše dotvořím a odevzdám. Při samotném tisku musíte data předat nějakému z copy center a zde by při předávání dat v .DOC mohl nastat problém. Přece jenom OOo a MS Office zobrazují jeden a ten stejný soubor někdy drobně odlišně. Pozná se to v zalomení řádku, který v prvním programu není a v druhém je atd. Prostě se jedná o nežádoucí vedlejší efekty. Řešení je naštěstí jednoduché – uložit soubor do PDF a vše je tak zafixováno v polohách a rozmístěních jakmá být. Jen tak mimochodem (pro pobavení) vám musím sdělit, že jsem vytvořil dokument v OOo na svém notebooku a v kanceláři na stejné verzi OOo se mi tento soubor zobrazil odlišně – stránky se přelomily jinak. Nechápal jsem to, ale hold je to faktem.

Vše jsem tedy měl poměrně dobře promyšleno. Od psaní až po tisk. Veškeré grafy a diagramy jsem samozřejmě tvořil v OOo Writer nebo Draw (Kreslení). Vše fungovalo jak mělo.

Data a dokument jsem posílal školiteli ve formátu .DOC (OOo Writer jej bez problémů podporuje) a on si dokument mohl číst. Jenže problém nastal, když jsme se domluvili, že mu pošlu jednu z finálnějších verzí a on mi do ní napíše poznámky, či editaci (záznam změn). To jsem najednou zjistil, že Office Word a OOo Writer si v tomto nerozumí. Soubor uložen v jednom se prostě nezobrazí jak má v druhém programu. Byl jsem z toho dost zklamaný, zejména, když mi cca dva dny zabralo než jsem celý svůj dosavadní napsaný rukopis přepsal na jiném počítači, kde jsme měl nainstalovaný Microsoft Office. Musel jsem povětšinou vložit všechny grafy a diagramy znovu a použít raději formát PNG (doporučuji) aby se při načtení jinak “nepohnul” nebo nezměnil vzhled. Bylo s tím mnoho práce a výsledkem bylo, že jsem měl .doc dokument vytvořený ve Wordu. Školitel tedy do něj mohl vstupovat a zasahovat a mě se to (opět bohužel pouze za použití MS Office) zobrazilo (musel jsem tady být u jiného PC).

Nakonec mě zcela dorazilo, když na úpravy ze strany školitele nedošlo a já použil svou verzi, pouze s jeho připomínkami a radami.

Takže při vší své dobré vůli jsem bohužel nedotáhl použití OpenOffice.org při psaní své disertační práce do konce. Snažil jsem se a nebylo-li by té potřeby využití režimu záznamu změn, tak bych to myslím s OOo dotáhl do konce. Koneckonců jsem na internetu četl, že jiným se to povedlo a i drobně dříve než mě.

Takže držím vám všem palce a věřím, že vám se jakékoliv školní a další práce v Open Office podaří vytvořit a napsat!


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

One Response to “Jak jsem psal disertaci v OpenOffice.org”

  1. Radim Says:

    OpenOffice 2.x som pouzil pri pisani mojej dizertacnej prace, odovzdaval som ju v januari 2007. Bola to fakt hruza. Des-bes. OOo nikdy vice. Pravidelne si OOo ci Libre Office stahujem a testujem vo VMware. Je to stale ulet. Veci ktore mi vadili vo verzii 2.x su stale nezmenene. A to pritom nic “extra” som nepouzival. Mozna niekomu staci. MS Office 2007 a 2010 su o kusok vpredu, LaTeX 2011 tiez, ale na poriadnu pracu a pekne vizerajuce dokumenty sa clovek veruze poriadne nadrie…

Leave a Reply