Spuštění MP4 videa na Ubuntu 9.10, instalace kodeků

Ubuntu 9.10 ani jeho Netbook Remix verze po instalaci neobsahuje video a audio kodeky potřebné pro spuštění mnohých videí a kupodivu ani “obyčejných” MP3 souborů. Zde najdete návod jak to vyřešit.

Při pokusu o spuštění MP4 videa mi přehrávač videa z Ubuntu Netbook Remix 9.10 – jedná se o Totem – nabídl, že sám najde kodeky. Nechal jsem tedy vše proběhnout, ale po instalaci dvou kodeků (pro video a MP3 audio) video stále nešlo přehrát.

Instalace je opět jednoduchá, pouze je ve Zdrojích softwaru (Software sources) potřeba povolit volbu partnerských programů. V Ubuntu Netbook Remix 9.10 tedy vejděte do System – Software sources (zadejte heslo) a v záložce “Other software” (Ostatni software) zatrhněte fajfku před řádkem:
http://archive.canonical.com/ubuntu karmic partner

Kliknětě na tlačítko “Close” (Zavrit) a balíčky by se měly z internetu znovu načíst.  Nyní můžete přes System – Ubuntu Software Center nainstalovat tyto balíčky:

1. GStreamer ffmpeg video plugin
2. GStreamer extra plugins
3. GStreamer plugins for mms, wavpack, quicktime, musepack
4. GStreamer plugins for aac, xvid, mpeg2, faad

Po jejich instalaci myslím byl zapotřebí restart a videa již zvesela fungovala. Pro stažení balíčků samozřejmě musíte být připojeni k internetu.

Pokud použijete novější verzi Ubuntu Netbook Remix 10.10, tak vás příjemně překvapí, že videa půjdou přehrávat i bez instalování výše uvedených kodeků. Alespoň ty základní DivX, XviD videa).


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply