Instalace softwarového telefonu X-Lite na Ubuntu 9.10

Nainstaloval jsem na svůj netbook acer aspire one linuxovou distribuci Ubuntu Netbook Remix. Chtěl jsem na ní stejně jako na Linpusu provozovat svůj VoIP telefonní účet a rozhodl jsem se tedy opět nainstalovat softwarový telefon X-Lite.

Program X-Lite není jediný softwarový telefon, ale pro mé potřeby se jeví jako dobře použitelný, je navíc ve verzi jak pro Windows, tak i pro Linux. Měl jsem jej nainstalovaný i na předchozím Linpus Linux Lite, tak jsem jej instaloval znovu.

Program se vlastně na Linuxu nemusí instalovat. Stačí, když si stáhnete archív, rozbalíte jej a spustíte soubor programu. Aby ale ve všem byl pořádek doporučuji program nainstalovat do adresáře, kde jej sysém Ubuntu tak trochu očekává. Aplikace a programy, které nejsou součástí systému se uchovávají v adresáři /usr/local/bin, jak jsem se dočetl. Otevřel jsem tedy terminál a spustil souborový manažer Nautillus jako správce a to příkazem:
sudo nautillus

Nyní jsem si zkopíroval rozbalený adresář s programem X-Lite, jedná se o adresář: xten-xlite. Samotný spustitelný soubor se jmenuje: xtensoftphone.

Nyní je příjemné mít odkaz na X-lite přímo v menu. Editovat menu přitom můžete po spuštění “programu” v terminálu: alacarte, a nebo spuštěním editoru z menu System – Main Menu. Já si X-lite přidal do položky Internet. Kliknete na “Add Item” a vedle “Command” pomocí “Browse” najdete cíl = spustitelný soubor xtensoftphone.

Kliknutím na ikonku vlevo nahoře si můžete nastavit vlastní ikonu, přidáte název programu do položky “Name” a vše potvrdíte. Když se podíváte do dané sekce menu – voalai – odkaz na daný program tam je.

Nyní zkuste X-lite spustit. Pokud se nespustí a nebo pokud po spuštění v terminálu dostanete chybu:
error while loading shared libraries: libstdc++.so.5: cannot open shared object file: No such file or directory

je zapotřebí doinstalovat knihovnu libstdc++.so.5. V Ubuntu 9.10 je kupodivu 6 tá verze této knihovny, ale X-lite s ní prozatím neumí pracovat. Takže je nutno doinstalovat starší libstdc++5. Daný balíček DEB najdete zde: http://packages.ubuntu.com/jaunty/i386/libstdc++5/download, stačí kliknout na http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/g/gcc-3.3/libstdc++5_3.3.6-17ubuntu1_i386.deb a stáhnout jej. Po stažení na něj 2x kliknete a vpravo nahoře dáte Install Package. Za chvilku bude nainstalovaný a X-lite vám již bez problémů poběží. (Možná budete pouze muset nastavit práva pro soubor “xtensoftphone” tak, aby uživatel Root jej mohl i editovat a spouštět. To provedete v editoru Nautilus, který v Terminálu spustíte s právy roota příkazem: sudo nautilus.)

Po prvním spuštění dojde k testu a kalibraci audio systému. Následně je nutno nastavit váš voip účet. Já používám operátora Axfone. Obecně je ale nutno nastavit abyste si zavolali:
Display name: např. vaše tel. číslo
Username: uživatelské jméno (u Axfone tel. číslo)
Authorization username: přihlašovací uživatelské jméno (u Axfone opět číslo)
Domain/realm: SIP server vašeho provozovatele – např. sip.firma.cz
SIP Proxy: opět – sip.firma.cz

Ostatní necháte jak je. A voaila… Nyní byste se měli přihlásit ke svému SIP účtu v softwarovém telefonu X-Lite. Výše uvedený postup jsem prováděl v Ubuntu Netbook Remix 9.10 ale neměl by být jinak odlišný ani v jiných verzích.

Pokud chcete mít vše zcela dokonalé můžete použít tuto ikonku: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gnome-phone.svg a v editoru menu ji přiřadit zástupci X-Lite. V UNR (Ubuntu Notebook Remix) jsou vektorové SVG ikony programů uloženy v adresáři: /usr/share/icons/hicolor/scalable/apps/. Tam jsem také tuto ikonku uložil na přes editor menu ji nastavil u X-Lite. Ikona se u samotného programu ale zaktualizovala až po restartu systému.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

One Response to “Instalace softwarového telefonu X-Lite na Ubuntu 9.10”

  1. Voříšková Says:

    Dobrý den, chci volat přes mikrofon, ale lidé z druhé strany říkají, že tam je ozvěna a slyší i samy sebe, dá se něco nastavit, tak, aby svůj hlas neslyšeli, slyšeli jen odchozí hovor?
    Děkuji

Leave a Reply