Jak nainstalovat Linux z USB flash disku

V podstatě se jedná se velmi jednoduchou operaci – proti instalaci operačního systému Windows z USB disku, ale jako u všeho je nutno se o tom někde dozvědět. Já se to vše naučil při první instalaci linuxové distribuce Ubuntu na svůj netbook. Zde přináším popis.

Výhoda linuxu jako otevřeného a bezplatného operačního systému pro počítače je to, že zde existuje komunita – skupina lidí, kteří jsou ochotni pro dobro celku / věci přinést programy, které jsou zdarma.

Tak také vznikly programy, které vám pomohou s vytvořením instalačního USB flash disku, ze kterého bez problémů nainstalujete téměř jakoukoliv distribuci operačního systému Linux. Instalace z USB portu je samozřejmě důležitá zejména u počítačů, které nemají optickou (CD/DVD) mechaniku.

Co budete potřebovat? V podstatě pouze tři věci:
1. fungující počítač, pro jednoduchost třeba s operačním systémem Windows
2. stažený obraz instalačního CD nebo DVD linuxové distribuce. Příponu má ISO.
3. program, který z ISO obrazu vytvoří instalční USB flash disk

3. bod je ten nejdůležitější a můžeme děkovat mnohým lidem, že tyto programy jsou zcela zdarma. Potřebný program se jmenuje Universal USB Installer a v podstatě dokáže téměř vše obhospodařit sám. V základní funkci vám z ISO obrazu disku vytvoří instalační USB disk. Pokud ale ISO obraz nemáte dokáže si jej i sám z internetu stáhnout – samozřejmě pro vybrané (je jich ale dost) distribuce Linuxu.

Velmi zajímavou funkcí je možnost vytvořit si i zapisovatelnou “instalaci”. Ve volbě Universal USB Installer se jedná o položku “Persistence”. Když zvolíte tuto položku, tak tento malý program na USB disku kromě obrazu instalce vytvoří i přepisovatelnou část. Když jsem si například vytvořil instalační USB disk z operačního systému Ubuntu Netbook Remix, tak s použitím volby “Persistence” jsem mohl na USB disk se spuštěného linuxu i zapisovat. Vznikne vám tak plnohodnotný operační systém spustitelný pouze z USB (nebo jiného externího) disku. Samozřejmě zde toto funguje, protože zmiňované Ubuntu funguje jako Live CD, takže je možné jej spustit i bez instalace.

Každopádně takováto kouzla s operačním systémem Windows jen tak neprovedete, nehledě na fakt, že nebudete byste při dodatečné instalaci na USB disk měli problémy s lincencí atd.

Konečný verdikt tedy je, že s vynikajícím a přitom na ovládáním jednoduchým programem Universal USB Installer si v prostředí MS Windows můžete z ISO obrazu instalačního disku Linuxu vytvořit instlační USB flash disk.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply