Jak tagovat v Tag2find i adresáře

Nejdříve jsem si nainstaloval program Tag2find tak, abych jej otestoval. Nyní, řekněme po delší zkušební době, mohu říci, že se jedná o vynikající program, který posouvá efektivitu a rychlost počítače dopředu. Vyřešil jsem také jeden z jeho největších nedostatků. Podařilo se mi otagovat adresář.

Doufám, že jsem vás neodradil poangličtiěným slovem “tagovat” – myslím tím samozřejmě české: šťítkovat 🙂 Tedy přiřadit šťítek neboli anglicky tag.

Program se samozřejmě používá dobře. Doposavad jsem se pyšnil tím, že jsem používal téměř výhradně některý ze souborových manažerů (aktuálně FreeCommander). Nyní s programem Tag2find jsem musel z těchto zásad poněkud ustoupit. Tag2find je totiž v hledání souborů neuvěřetelně rychlý a přesný (musíte mít ale soubory předem ošťítkované – samozřejmě). Nicméně nalezené soubory dokáže zobrazit pouze ve složce Průzkumníku v systému Windows. A to platí i o způsobu, kterým se mi podařilo tento program “přinutit”, aby bylo možno pomocí šťítků (tagů) vyhledávat i složky.

Celá finta je poměrně jednoduchá. Spočívá vlastně v tomto “triku” – přidáte sťítek zástupci adresáře:

 1. pro uvedeno složku vytvoříte zástupce
 2. zástupci chcete přidělit šťítky přes kontextové menu pravého tlačítka myši zvolíte “Edit tags…”
 3. spustí se vám okno programu Tag2find a varuje vás, že se snažíte přidělit tag zástupci a zda nechcete použít přímo cíl (anglicky: target)
 4. zvolíte tedy volbu “Use Target”, případně “Use Target for All” pokud chcete aby se příště program již takto neptal
 5. nyní již přidělíte tagy a je to!

Ano. Nyní stačí v programu Tag2find vyhledat příslušný tag, který je přidělen některému z adresářů a když na adresář 2x poklepete, tak se vám v okně “prostého” Průzkumníka otevře. Jednoduché, ale zároveň i geniální.

I když já ze zásady Průzkumník nepoužívám, musím říci, že rychlost s jakou takto naleznete nebo se dostanete k souborům, které hledáte – a přitom si nepamatujete přesně jeho název nebo umístění – mnohonásobně převažuje nad nevýhodama, že musíte použít okno nějakého (ještě k tomu o funkce očesaného) Windows Průzkumníka.

Ve fóru na stránkách programu Tag2find jsem našel žádost o přidání funkce (feature request), která se týkala právě možnosti otagovat i adresáře. V nové verzi to nejspíše bude zahrnuto, ale obávám se, že další verze již bude placená. Takže s výše uvedeným postupem můžete vesele šťítkovat adresáře již dnes.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

2 Responses to “Jak tagovat v Tag2find i adresáře”

 1. homi Says:

  Ciste nahodne jsem objevil Vas web (blog), takze casem dalsi projdu prispevky, jen mi vadi, ze u prispevku se nezobrazuje datum, tak nikdy nevim, nakolik je prispevek stary. Myslim tim, kdyz najdu pres vyhledavac, v beznem razeni tam datum mate.

 2. admin Says:

  Přímo u příspěvků najdete datum vydání v takové té “krajce” pod Příbuznými příspěvky. U tohoto příspěvku je tam napsáno: “This entry was posted on Tuesday, November 30th, 2010”.

  Nicméně se snažím příspěvky psát tak, aby – pokud se vážou pouze na určitou verzi programu – to bylo z textu zcela zřejmé…

  Jinak děkuji za komentář, snad má odpověď pomohla 🙂

Leave a Reply