Recenze Edimax EW-771USn USB Wifi karta + zkušenosti

Hledal jsem wifi USB kartu pro použití, když můj notebook a netbook neměli dostatečně dobrý příjem interní wifi kartou a anténou. Výběr jsem popisoval zde. Z výběru vyšla “vítězně” karta Edimax EW-771USn právě protože jsem našel na internetu zmínku, že je možné ji zprovoznit i na linuxu. Přesněji na Ubuntu 9.10. Mohu to potvrdit, mě také funguje.

Jak jsem již napsal, tato Edimax karta je ve všech na trhu nabízených cenově někde uprostřed. Obsahuje již od výrobce připravené ovladače pro linux, ale jak už to bývá, jejich zprovoznění není tak jednoduché.

V prostředí Windows je uvedení této karty do provozu jednoduché. Použijete přiložené CD a s průvodcem, který vám nainstaluje ovladače i prostředí pro skenování bezdrátových sítí, vše zprovozníte. Na Windows lze používat kartu jako AP (přístupový bod). Můžete si tedy z počítače udělat přístupový bod a šířit své připojení k internetu dále.

S dodávanou 3dBi anténou subjektivně dosáhnete stejné kvality příjmu jako s interní wifi u 15,4 palcového notebooku (já mám notebook HP). Pokud tedy chcete mít lepší příjem můsíte wifi kartu umístit blíže k routeru nebo AP. V balení je přiložený USB kablík, ale když chcete mít wifi na opravdu dobrém místě je zapotřebí mít delší kabel. Já použil několik prodlužovacích USB kabelů a mohu potvrdit, že Edimax EW-771USn funguje i při použití USB kabelového prodloužení někde kolem 5 metrů. Prostě tak aby karta byla na místě s dobrým signálem. Prodloužení USB kabely tedy kartě nedělá problém a funguje i tak dobře (netrpí úbytkem proudu).

Když dodávaná 3 dBi anténka nestačí, máte možnost si dokoupit libovolnou (nejspíše) všesměrovou s RSMA konektorem. Musím říci, že s rostoucím ziskem anténky se lepší i příjem karty. Dle toho co jsem četl na internetu je při zisku větším o 3 dB nárůst o 100 %. 6 dBi anténa by tedy měla mít 2x lepší příjem.

Samotná karta Edimax EW-771USn nemá žádný stojánek. Já nestydatě zakoupil stojánek od konkureční firmy TP-Link. Anténa je u Edimaxu připevněná z boku, takže pokud byste použili nějakou větší anténu nejspíše by to porušilo stabilitu stojánku s Wifi kartou. Ale u všesměrové antény do zisku 8 dBi to karta ustojí. Sice vratce, ale ustojí. Ideální je tedy trochu menší anténka než 8 dBi.

Edimax EW-771USn provozuji jak na Windows XP tak pod Ubuntu Netbook Remix 9.10 a mohu být pouze spokojen. Pokud hledáte fungující USB wifi kartu pro Linux doporučuji kombinaci Ubuntu 9.10 (snad budou fungovat i pozdější verze) a právě kartu Edimax EW-771USn.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

One Response to “Recenze Edimax EW-771USn USB Wifi karta + zkušenosti”

  1. Jaromír Says:

    Dobrý den, koupil jsem si tento produkt pro windows 7 a mám problém s vytvořením AP, pod systémem XP mi to nastavit lze. Nevíte co s tím? Děkuji

Leave a Reply