Volba USB WiFi karty s RSMA konektorem pro externí anténu pro Linux

Potřeboval jsem zlepšit příjem Wifi signálu ve svém netbooku. Netbook přes interní wifi kartu (a zejména anténu) se bohužel nedokázal k routeru připojit (byl nejspíše příliš daleko). Jako řešení jsem zvolil externí USB WiFi. Nyní jsem pouze prohledával internet a hledal, který z existujících WiFi USB karet bude pod Linuxem fungovat. Našel jsem.

Jako první jsem přemýšlel o wifi Usb kartě TP-LINK TL-WN722N. Má RSMA konektor pro externí anténu a podporuje i standard IEEE 802.11n s rychlostí až 150 Mbps. Ta ale již od výrobce nemá ovladače pro Linux. Na internetu jsem našel informace o tom, že pro starší modely těchto TP-Link již existují ovladače vytvořené linuxovou komunitou. Tento TP-Link s podporou wifi N je bohužel ještě příliš “nový” na to, aby ovladače pro něj byly již připraveny. Cenově je navíc poměrně levný, pořídíte jej již od cca 358 Kč.

Přešel jsem tedy k jiné logice a chtěl si koupit naopak dražší usb wifi kartu, která by podporu Linuxu již měla mít ošetřenou. Našel jsem Airlive WN-360USB. To je nejdražší USB wifi karta s konektorem pro externí anténu, pořídíte ji za cca 575 Kč. Výrobce zde již přímo zmiňuje ovladače pro Linux, ale dle informací z internetových fór (zejména zahraničních) tato karta pod Linuxem nefunguje. Zprovoznění přiložených ovladačů taktéž dle informací z fór není tak snadné.

Po hledání na internetu jsem našel jednu zmínku na českém Ubuntu fóru na kterém zmiňoval přispivatel, že po snadné úpravě je možno na Ubuntu 9.10 zprovoznit USB wifi kartu Edimax EW-7711USn. Zaměřil jsem se tedy na tuto wifi kartu. Cenoje je cca ve středu cenového rozpětí, pořídíte ji za cca 400 Kč (teď dokonce slevnila, že prý se již vyprodává). Obsahuje také ovladače pro Linux přímo od výrobce. Ale dle zpráv není zprovoznění ovladačů dodaných výrobcem tak snadné. Věřil jsem ale zmínce o snadném zprovoznění na Ubuntu 9.10 – ovladač je prý již v Linuxovém jádře, pouze se nenačítá korektně. Stačí pouze přidat na blacklist chybně vybraný ovladač a vše funguje. Nyní, poté co jsem Edimax EW-7711USn (info zde) úspěšně na Ubuntu Netbook Remix 9.10 zprovoznil, to mohu pouze potvrdit.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply