Foxmarks – aneb stejné internetové záložky na více počítačích

Myslím, že přesněji říci, o čem vlastně rozšíření Foxmarks je snad ani nejde. Jedná se o rozšíření primárně pro internetový prohlížeč Mozilla Firefox, které umožňuje schraňovat záložky, ale nově i hesla na internetové stránky na serveru Foxmarks. Tyto záložky jsou následně synchronizovány (udržovány stále ve stejném stavu) klidně na více počítačích, na kterých pracujete.

Typickým příkladem může být pevný počítač a notebook či třeba i netbook se kterými pracujete a přidáváte záložky na všech. Udržovat stále na všech stejnou sadu odkazů je bez použití nějakého nástroje – zde rozšíření Foxmarks – téměř nemožné. A to vše velmi šikovně a téměř neznatelně Foxmarks provádí.

Vše funguje tak, že kdykoliv kdy přidáte nový odkaz do svých oblíbených záložek v internetovém prohlížeči Firefox, Foxmarks si to zapamatují a buď v průběhu práce a nebo po ukončení práce s internetovým prohlížečem informace o odkazech odešlou na svůj Foxmarks server. Tam jsou všechny vaše záložky uschovávány – zajímavá vlastnost je, že je tam můžete i prohlížet skrze jednoduché WWW rozhraní a dostat se tak k nim, i když nejste na svém počítači nebo nepracujete se svým internetovým prohlížečem. Na druhém počítači (těchto počítačů může být klidně více) se poté po spuštění Firefoxu (WWW prohlížeče) data o záložkách stáhnou ze serveru a máte je tam všechny ve stejném stavu jako jsou na prvním počítači… A zase analogicky, pokud na druhém počítači přidáte nové záložky, data o nich jsou opět zaslána na Foxmarks server a při zapnutí prvního počítače se načtou a všude máte stejné odkazy na své oblíbené, zajímavé nebo vyhlédnuté internetové servery.

Musím říct, že se jedná o službu vskutku geniální, která je navíc dobrá i jako záloha mých internetových odkazů. Při upgradu internetového prohlížeče (u mě Firefox) si všechny své odkazy snadno obnovím.

Pro ty, kteří by nevěřili bezpečnosti serveru společnosti (či co to je) Foxmarks mohou použít nějaký svůj FTP server, na kterém si záložky mohou uschovávat a stejně synchronizovat jako je tomu u standardního serveru Foxmarks.

Nakonec ještě nutno zmínit, že novější verze dokáže kromě odkazů synchronizovat hesla, která si uložíto do Firefoxu při navštěvování heslem chráněných stránek. Hesla jsou dle “výrobce” šifrována a chráněná jistým PIN číslem. Je to nejspíše bezpečné, ale já jsem se k používání této možnosti ještě neodhodlal… Prostě zase tak moc jim nevěřím 😉 .


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply