Operační systém Linux jako platonická láska

Ano je to tak. Musím říci, že mám opravdu v oblibě a užívám si všechny počítačové programy a projekty, které jsou zdarma. Baví mě rozličný software, a jako jistý vrchol bych považoval vcelý svobodný operační systém – Linux. Co ale vnímám jako trochu platonickou lásku je to, že prakticky se v každodenní práci a využívání Linux ne zcela hodí. Respektive má mnoho úskalí.

Na střední škole jsem o Linuxu vůbec ani neslyšel. Na vysoké škole jsem se v rámci učení na státnice o něm něco naučil, ale nebylo toho mnoho a tyto informace degradovaly Linux do operačního systému, který nemá grafické rozhraní a pro běžnou práci se vůbec nehodí. Což jak nyní vím nebyly přesné informace. Nicméně takové kusé informace jsem o Linux měl já sám někdy kolem roku 2004.

Nyní vím samozřejmě o Linuxu více a to i z toho důvodu, že jsem se o něj začal více zajímat a chtěl ho pokud možno zvládnout. Koneckonců tento článek píši na svém netbook Acer Aspire One na operačním systému Linpus Linux Lite 🙂 .

Proč ale považuji Linux za platonickou lásku? Nejspíše protože není dostatečně rozšířen, výrobci hardware a počítačových periferií s ním mnoho nepočítají a to vše se promítá na mnohých problémech s jeho používáním. Jedním dechem ale musím říci, že pro běžnou domácí “práci” na počítači je Linux dostačující. Není to ale nejsnadnější a pro většinu lidí ta nejschůdnější cesta. Je totiž mnohem jednodušší (a v drtivé většině případů to již za vás někdo vyřešili) pořídit si operační systém Windows a (téměř) o nic se nestarat. Linux představuje trochu více starání a učení (a to i zejména protože se Linux neučí na školách, kdy oproti tomu Windows je na všech školách).

To vše vede k tomu, že s Linuxem je při použití některých ne zcela standardních zařízení (USB Wifi karta, nový skener) problém a to vyžaduje čas a energii. A i já sám, který Linuxu hodně fandím, sám jej mám na svém netbooku, v reálné práci využívám na notebooku Windows a jdu tak cestou nejmenšího odporu. Linux je tedy pro mne z velké částí platonická láska, která zatím nenachází naplnění.

O to více držím palce všem, kteří pro své (pro začátek alespoň) domácí použití zvolí operační systém Linux a napomohou tak jeho rozvoji a zdokonalování. Ono v důsledku to bude myslím přínosem i pro uživatele Windows, protože Microsoft se pod tlakem rostoucí konkurence bude muset také více “otáčet”, snažit a zdokonalovat. Osobně považuji za nejlepší a nejfunkčnější distribuci Linuxu Ubuntu. Má širokou podporu na internetu a to i v češtině.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: ,

Leave a Reply