Zkušenosti s internetovým prohlížečem Opera v Linpus Linuxu Lite na netbooku

Jak jsem již psal nainstaloval jsem si na svůj netbook acer aspire one linuxovou verzi internetového prohlížeče Opera. Zde přináším své zkušenosti s ním.

Na svůj netbook jsem internetový prohlížeč Opera nainstaloval vlastně pouze jako zálohu. Jako výchozí je na Linpus Linux Lite operačním systému tohoto netbooku Firefox v 2.0 verzi. Ta je samzřejmě zastaralá a protože se chystám o jeho upgrade na verzi 3.6, chtěl jsem mít zálohu dalšího prohlížeče, kdyby vše neproběhlo zcela korektně.

Instalaci prohlížeče Opera jsem popsal již zde. Nyní jak se tento prohlížeč ovládá a jak se v něm surfuje?

První čeho si všimu je fakt, že Opera se otevírá se stejným oknem se kterým jste ji zavřeli. Obsah se načte z cache paměti, protože se vám načte i když nejste připojeni k internetu.

Další zajímavou vlastností je fullscreen režim. Ten se zapíná standardně klávesou F11. Na rozdíl ale například od Firefoxu 2, fullscreen mód vyplní webovou stránkou zcela celou obrazovku. To by ani tak nevadilo, Firefox 3 a vyšší dělá to stejné. Firefox 2 nechává vždy viditelný adresní řádek. Nicméně ve Firefoxu 3 stačí přiblížit myš k hornímu okraji obrazovky a adresní řádek se zobrazí. U prohlížeče Opera tomu tak není a když chce vidět adresní řádek nebo lištu s otevřenými záložkami, tak musíte opustit fullscreen mód. Což považuji za poněkud ne zcela domyšlenou vlastnost. Beru to zejména protože při surfování na netbooku s malým displayem je fullscreen mód často využíván pro zobrazení větší části webové stránky.

Na rozdíl od konkurenčních prohlížečů naopak u Opery zaujme náhled webové stránky otevřené v záložce, když nad záložkou na cca 1 sekundu ponecháte kurzor myši.

Opera dále obsahuje integrované poznámky, samozřejmě e-mailový klient a synchronizaci odkazů. Jedná se o moderní internetový prohlížeč, který je i dostatečně rychlý a má mnoho pokročilých funkcí. Dobře použitelný je i ve své linuxové verzi a i na netbooku typu AAO jej lze úspěšně používat.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply