Návrh struktury SQL (MySQL) databáze jednoduše – WWW SQL Designer

Stál jsem již několikrát před problémem návrhu struktury a provázanosti SQL databáze. Zprvu jsem vše řešil intuitivně, ale postupem doby jsem zjistil, že to není to pravé ořechové. Následně jsem přemýšlel o náčrtech na papír (tužkou), případně o použití nějakého programu. Nakonec jsem ale narazil na výbornou webovou offline aplikaci, která vše elegantně a téměř bezchybně řeší. Jedná se o WWW SQL Designer.

Webová aplikace WWW SQL Designer je velmi šikovný a zároveň jednoduchý projekt. V zásadě se jedná o webovou stránku, která pomocí JavaScriptu umožňuje pracovat s virtuální tabulí na kterou můžete umisťovat svůj návrh SQL (či teoreticky jákekoliv, u mě MySQL) databáze. vytvářet lze snadno jednotlivé tabulky databáze, sloupce tabulky a jednotlivé pole  tabulek mezi sebou propojovat. Snadno je tak možno vytvořit si představu a poprppojovat jednotlivé pole tabulek tak, jak bude v reálné aplikaci potřeba aby byly provázány i data.

WWW SQL Designer je v pravdě jednoduchým “skriptem”, který ale přináší snadnost návrhu databáze pro každého. Zajímavou vlastností je možnost si vytvořený návrh struktury databáze nechat vygenerovat jako MySQL nebo SQL příkaz a nebo jej uložit ve formě XML dat. Tato XML data můžete kdykoliv opět načíst a návrh dále upravovat nebo s ním pracovat. WWW SQL Designer dovede pracovat i ve spojení se serverem a to tak, že následně návrhy sám ukládá do databáze nebo je z ní načítá. Pro běžné osobní použití ale považuji toto nastavování za zbytečné a složité.

Nejjednodušší je prostě si stáhnout zdrojové kódy WWW SQL Designer, stažený ZIP archív rozbalit (já používám 7-zip), 2x kliknete na “index.html” a můžete vesele pracovat a navrhovat.

Jinak pro ty, které zajímají podrobnosti tak s mým 22 palcovým displayem (1680 x 1050 pixelů) stále nevidím na šířku celou plochu dostupnou pro návrh struktury databáze, i když mi chybí asi jen 500 pixelů. Na výšku ji samozřejmě nevidí také celou, přičemž z ní bez rolování vidím asi 40 %. Vpravo dole návrhu je poté možno vidět malý plánek návrhu, takže se i ve složitějním návrhu (snad) lze orientovat.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply