Total Commander – správce souborů pro Windows

Pokud znáte programy jako je Norton Commander nebo Manažer 602 (zkráceně M602), případně Servant Salamander nebude pro vás ani žádnou novinkou program Total Commander. Přesněji se v nedávné minulosti jmenoval Windows Commander, ale na žádost firmy Microsoft jej musel jeho autor přejmenovat. Obecně zmíněné programy můžeme nazvat souborové manažery, správce souborů. Prostě programy, které slouží primárně pro práci se soubory, složkami, adresáři. Tyto programy ale nenabízejí pouhopouhou práci se soubory, ale i mnohé pokročilé funkce.

Někteří (i zkušenější) uživatelé počítačů jsou skálopevnými zastánci Průzkumníku nebo prostě otevírání složek a práce se soubory v nimi (tedy přímo v systému Windows). Je pravdou, že souborové manažery vznikly a zažívaly zlaté časy v dobách, kdy se používal hojně operační systém MS-DOS a tito správci souborů tedy podstatně usnadňovali práci. Nemuseli jste na často prováděné úkony používat příkazy psané do příkazové řádky, ale používali jste klávesové zkratky nebo myš. Přinesly tedy zjednodušení často prováděných úkonů a navíc i vizualizaci a grafické zobrazení například označených souborů atd. S příchodem Windows se tak možná zdá, že již není důvod používat souborové manažery. Nicméně myslím, že tomu tak není.

Příkladem může být i správce souborů Total Commander, který se za léta svého vývoje stal pokročilým programem, který je vhodný pro práci se soubory, jejich porovnávání, kopírování ale i posílání na internet (přes FTP protokol) nebo na jejich stahování. Program má i své jisté nedostatky, ale také obsahuje mnoho funkcí, které z něj dělají dobrého pomocníka a ne pouze nástroj pro kopírování souborů. Co je škoda, tak mnohé z jeho funkcí jsou při práci s počítačem pokročilé a tedy většinový uživatel počítačů tento program nezná a možná ani nevyužije.

Jinak v tomto článku se věnuji zejména programu Total Commander, ale tento program je pouze shareware, je tedy zdarma pouze na omezenou dobu. Za cenu cca 700 Kč si myslím, že se jedná o dobrý program. Nicméně 90 % uživatelů myslím tato cena odradí. Těm bych doporučil volně přístupné správce souborů jako jsou FreeCommader, Servat Salamanader, NexusFile, pro linux třeba Tuxcmd a mnohé další.

Co tedy například Total Commander přináší? Mezi jiným se jedná o:

  • možnost pracovat se dvěma okny (dva různé adresáře, které vidíte na obrazovce vedle sebe)
  • možnost používat záložky (anglicky: tab)
  • využívání i záložek ve smyslu oblíbených adresářů, které často navštěvujete
  • synchronizace obsahu adresářů a to včetně jejich vnořených podadresářů – dokáže kontrolovat soubory dle data, velikosti ale i obsahu
  • možnost nahrávat a stahovat soubory z a na FTP servery
  • otevírat ZIP, RAR a další archívy, kopírovat z nich jeden nebo všechny soubory
  • vytváření ZIP archívů
  • výpočet a kontrola CRC kontrolních součtů SFV nebo MD5
  • vyhledávání souborů
  • u souborů ihned vidíte jejich velikost, stejně tak vidíte ihned volné místo na zvoleném disku
  • dokáže vypočítat prostor, který na disku zabírá zvolený adresář
  • umožňuje připojit / odpojit síťový disk
  • podporuje připojení k dalšími počítači přes LPT port

Pravdou nejspíše zůstane, že správci souborů se nestanou masově využívanými pokud bude uživatelům počítače stačit využívání základních funkcí, které přináší Průzkumník přímo v operačním systému Windows. Nicméně si myslím, že alespoň zběžně by se měli s některým ze správců souborů seznámit všichni. Když někdy budou potřebovat využít pokročilejších funkcí, tak aby věděli který program zvolit a jak jej ovládat.

Rozhodně si myslím, že mít na svém počítači nainstalovaný správce souborů, i když jej nevyužíváte denně, se vyplatí.

Nerad bych, aby tento článek zněl jako reklama na Total Commander, proto na něj ani zde neuvádím odkaz. Vybral jsem jej ale jako nejznámějšího zástupce správců souborů, který je nejspíše také nejpropracovanější. Jen o kousek za ním je FreeCommander, který je již zcela zdarma.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply