Nokia 5630 XpressMusic, aneb nenápadně výkonný stroj

Zajímám se o svět počítačů ale i dalších zařízení a koneckonců i mobilů. Kdo z mladší, ale mnohdy i starší generace by toto nedělal, že ano… Když jsem v roce 2005 kupoval svůj první mobil s barevným displayem také jsem si dělal zevrubnou rešerši trhu, přemítal jsem výhody a nevýhody toho a dalšího modelu. Nicméně ústředním motivem pro mě byl tehdy digitální fotoaparát v mobilu. Dnes jsem se kapánek posunul a je to zejména nahrávání videa a wi-fi.

Občas si takto prohlédnu nějaký ten server, kde se probírají nové mobilní telefony. Ne, že bych to sledoval jako nějaký skálopevný fanda mobilů – to ne. Nesleduji to nějak pravidelně také proto, že bych poté asi nedělal skoro nic jiného – a přiznejme si – mám i jiné koníčky. Nesleduji to také z důvodu toho, že výrobci si nové vlastnosti pěkně schovávají a postupně je v nových mobilech uveřejňují tak, abychom mi zákazníci pořád měli proč kupovat nové a nové modely. Příkladem může být např. stará série mobilů Siemens (A52, A55, C55), kdy tyto mobily měly de facto shodné “vnitřnosti”, pouze u levnějších modelů (A52, A55) byly některé funkce softwarově vypnuty. Obejít se toto podařilo různým koumákům tím, že na mobily Siemens A52 nebo A55 prostě nahráli firmware C55 a měli z nich rázem plnohodnotné C55 přístroje.

No, takže když bych měl kupovat každý nově nabízený mobil tu by mi přibyla jedna funkce, tu u další generace další, ale žádný pořádný posun tam není. “Řešením” tedy je kupovat mobily ob několik generací. Jako nyní – mám mobil Siemens CX70, který ještě neumí přehrávat MP3, moc si neporadí s nahráváním videa (nahrává video pouze po cca 30 sekundových intervalech), nemá Bluetooth a o wifi si u něj mohu nechat zdát. Nyní by tedy mohly být doba i pro mě pro koupi nového mobilu.

Co mě ale zaujalo byla nový mobil Nokia 5630 XpressMusic. Nejsem žádný hudební nadšenec, ale u toho mobilu mě zaujala možnost nahrávání videí ve formát VGA (640×480 pixelů) sice jen při 15 snímcích za sekundu, ale i tak to není vůbec špatné. Mobil má Symbian operační systém a procesor taktovaný na velmi slušných 600 MHz. Podporuje sympatické microSD karty, má WiFi, dále možnosti připojení na internet skrze různé systémy (i 3G): UMTS, HSDPA, HSUPA, má 3,5 mm jack (když bych už hudbu náhodou poslouchat chtěl) no a + 3 Mpx fotoaparát (bohužel bez automatického ostření, no ale co už). Navíc má dostatečně velký display (těch jejich 16 miliónů barev je podle mě zbytečný luxus, ale když už tam jsou, proč je nebrat). To vše prozatím proklamují za 6500 Kč. Prostě můj nos na zajímavé nabídky větří, že za tyto peníze to není zase tak špatná koupě. Když do toho připočítám, že mobil mají uvést na trh v červnu 2009, když počkám 1/2 roku, tak cena snad klesne pod 5000 Kč a to již je přijatelná cena…

Samozřejmě nový mobil zatím nepotřebuji, ale když bych si měl koupit nějakou novou hračku, prozatím bych volil tuto Nokii 5630. Zdá se mi to jako docela vyvážený mix zajímavých vlastností a přijatelné ceny. A jelikož MP3 přehrávač zatím nemám tento mobil by mi ho mohl šikovně nahradit.

Alternativou k tomuto mobilu by dnes mohla být pouze Nokia E51, která sice neumí nahrávat tak hezky videa, ale jinak je vybavena dosti podobně a cenově je kapánek níže, cca kolem 4500 Kč nebo výše.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: ,

Leave a Reply