Zkušenosti s Microsoft Office 2010 Beta

Stáhnul jsem si Beta verzi známého kancelářského balíku Microsoft Office 2010 Beta. Udělal jsem to spíše se zájmu, protože na domácí práci mi 100% vyhovuje a dostačuje OpenOffice.org, jehož jsem také skálopevný zastánce a fanda. No a v práci máme nainstalované Microsoft Office 2007, takže o “kontakt” s produktem Office jako takovým nepřijdu.

Nicméně jsem se rozhodl a stáhnul si balík, který umožňuje si beta verzi kancelářského balíku Microsoft Office 2010 nainstalovat. Samotná instalace proběhla normálně a balík začal fungovat. Hned jeden z prvních postřehů je, že start Wordu 2010 v této betě je značně pomalý. Mohu to porovnat například s OpenOffice ve verzi 3.2, kdy je start bleskový, ne-li téměř okamžitý.

Po instalaci se beta verze Office 2010 snaží o aktivaci přes internet. Normálně mám obavy, že bych se o tom nedozvěděl, ale poznal jsem to samozřejmě podle upozornění svého osobního firewallu ZoneAlarm Free. Ze zájmu jsem balíku Office přístup na internet zamítl a čekal jsem co nastane. Reakce se dala očekávat: po krátké době, kdy balík Office 2010 fungoval normálně i bez aktivace se znemožnily jakékoliv úpravy nebo vytváření dokumentů. Otevřít dokument tedy šlo, ale nic nešlo změnit. Nakonec jsem tedy byl k aktivaci donucen, jinak bych nemohl tento balík otestovat. Jinak si myslím, že i když se jedná o před finální verzi, tak stejně si myslím, že doba funkčnosti této Beta verze bude omezena. Ukazuje na to nutnost aktivace přes internet a je to myslím i obecný předpoklad, že nedostanu balík Office 2010 (byť v beta verzi) zcela zdarma a na stálo.

Co je naopak na Microsoft Office 2010 příjemné je podpora ODF (OpenDocument formátu). Na zkoušku jsem vytvořil textový dokument v OpenOffice.org Writer (soubor s příponou .ODT = OpenDocument Text) a pokusil se jej otevřít v Microsoft Office 2010. Světe div se, ale vše proběhlo bez sebemenších problémů. Ještě zajímavější je možnost i nově vytvořené dokumenty uložit ve formátu OpenDocument Text. Je to myslím velmi důležité a zajímavé, protože i takový gigant jako je Microsoft akceptoval a přijal standard OpenDocument a zahrnul jej do svého produktu. Je to myslím o to více oceněnění hodné, protože roky předtím Microsoft trvdě prosazoval pouze svůj uzavřený formát DOC a formát konkurenčního OpenOffice přehlížel. Nyní je myslím na řadě OpenOffice aby i ve svém kancelářském balíku začalo podporovat formát Open XML a vzájemná kompatibilita dokumentů obou kancelářských balíků tak bude úplná.

Stejně jako Word 2010, tak i Excel, PowerPoint a další součásti balíku podporují i při ukládání i při otevírání formáty OpenDocument. Abych zde ale Microsoft pouze nechválil, tak musím říci, že mezi formáty při ukládání souboru je OpenDocument až ten zcela poslední. Stále asi Microsoft ukazuje co si o něm myslí 🙂  .

Další dobrou věcí je nově již integrovaná podpora formátu PDF, která ale popravdě v OpenOffice je již nějakou dobu a MS Office tak pouze dohání zpoždění, které měl.

Nový Office 2010 ve všech svých součástech používá pás ikon, kterými vkládána, nastavujete a definujete dokumenty. Jmenuje se ribbon (česky: stuha, páska). Vše je jakoby jednodušší a rychleji přístupné, s obrázky, nicméně pokud jste někdy předtím používali Office 2000, Office XP nebo Office 2003, tak myslím, že se budete v ribbon nabídkách poněkud ztrácet. Prostě jedná se o porušení roky budované logiky, kde co nalézt. Možná, že je vše intuitivnější, ale pro již zapracovaného uživatele se myslím jedná o spíše přítěž.

Celkově působi Microsoft Office 2010 jednoduchostí a zároveň grafickým noblesním zpracováním. I když mě jako uživatele Office 2003 a nyní OpenOffice 3.2 je ribbon páska s ikonami prostě spíše pohromou než ulehčením. Než najdete příkaz nebo funkci, tak to hold většinou chvíli trvá.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: ,

Leave a Reply