Internet Explorer 9 již nebude pro Windows XP

Firma Microsoft se rozhodla u nové verze svého internetového prohlížeče Internet Explorer 9, že bude fungovat pouze na operačních systémech Windows Vista SP 2 a novějších. Pokud tedy používáte operační systém Windows XP, tak tento prohlížeč již nemůžete využívat.

Rozhodnutí firmy Microsoft má jistě své důvody, jedním z nich bude jistě snaha přimět uživatele systému Windows XP aby postupně přešli na novější operační systémy – zejména Windows 7. Nicméně se Microsoft se svým internetovým prohlížečem připravuje o uživatele, kteří mají starší počítač a neuvažují o (pro ně jistě zbytečné) investici do nového operačního systému.

V konečném důsledku se domnívám, že to pro Microsoft může znamenat, že uživatelé systému Windows XP, kteří by (pokud by mohli) přešli na novou verzi Internet Explorer 9 po dosloužení verze Internet Explorer 8 přejdou na některý z mnoha alternativních internetových prohlížečů. Na výběr jich ostatně je mnoho. Stálicí je dnes již Mozilla Firefox a prohlížeče fungující na jádru Gecko, například K-meleon. Do popředí se dnes ale již dere i odlehčený (a dle tvůrců) i rychlý prohlížeč Google Chrome nebo jeho open source varianta Chromium***. Zajímavé jsou ale i prohlížeče Apple Safari nebo dnes již věhlasná Opera, která obsahuje integrovaný e-mailový klient a BitTorrentový klient.

V celkovém pohledu můžeme chápat snahy firmy Microsoft přimět potenciální zákazníky ke koupi nového operačního systému, stejně tak lze brát v potaz jejich snahu o modernizaci a snad i lepší zabezpečení osobních počítačů. Nicméně v konečném důsledku tento “donucovací” krok typu “chcete Internet Explorer 9? Poté si pořiďte Windiws Vista nebo novější” může mít důsledek v přechodu mnoha uživatelů k moderním alternativním internetovým prohlížečům, které bez problémů podporují i Windows XP a přitom přinášení míru zabezpečení, funkcí a rychlosti mnohdy lepší než je u Internet Exploreru.

Pokud jste tedy uživateli Windows XP a hledáte kvalitní a moderní internetový prohlížeč doporučuji jeden z aletrnativních výše uvedených.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: ,

Leave a Reply