Acer Aspire5740-434G64MN – výkonný a zároveň poměrně levný notebook

Občas si myslím, že mám štěstí na zajímavé nabídky notebooků ke koupi. S tím jak se na trhu objevují nové modely a verze notebooků a s tím jak se vyíjejí ceny je zajímavé, že v různé doby jsou ke koupi nejvýhodnější rozličné značky notebooků. Když jsem si kupoval notebook já, byl tehdy z mého pohledu nejvýhodnější HP nx7400 s 2 GHz procesorem Dnes je to dle mého letmého zjištění například Acer Aspire5740-434G64MN s moderním dvoujádrovým procesorem Core i5.

Nevím proč, ale většina lidí, které znám, si kupuje mnohem výkonnější a tudíž i dražší notebooky než by nutně museli. Dát za notebook alespoň 20 000 Kč je snad znakem prestiže. Popravdě i mě se něco podobného stalo, a jsem již tedy poněkud poučený. Řekl bych, že většina lidí kupujících notebook si předem nepromyslí na co všechno jej bude využívat a jaký pro to potřebuje výpočetní výkon a výbavu.

Drtivá většina uživatelů používá notebook na běžnou “kancelářskou práci”, tedy používání nějakého textového editoru, navštěvování webových stránek a nějakou tu zábavu reprezentovanou hraním her a nebo přehráváním filmů. Pokud za hry budeme považovat nějaké nenáročné online hry a nebo starší herní tituly, tak to nejsou nijak vysoké nároky na výkon počítače. Bohužel asi je mnoho kupujících “přemluveno” marketingovými kampaněmi a pocit, že “my” si přeci můžeme dovolit koupit pro nás dobrý počítač. To, že si kupují něco jako sportovní auto, se kterým nakonec budou jezdit jen 50 Km/h už jaksi neřeší. Zmiňuji to protože dnes lze koupit cenově značně výhodné modely notebooků, které poskytují dostatečný výkon procesoru, mají slušnou integrovanou grafiku a i dostatečně prostorný pevný disk. Příkladem může být třeba levný dvoujádrový Acer. Kupující je ale pominou, a nebo jsou k tomu přesvědčeni prodavači a koupí si pro svoji potřebu zbytečně výkonný notebook.

Zpět ale k zajímavé nabídce, kterou jsem našel. Vycházím z toho, že za cenu kolem 10 000 Kč i s DPH lze koupit notebook s diskem cca 320 GB, cca 3 GB RAM a dvoujádrovým procesorem se slušným výkonem. Řekl bych, že to je počítač, který výkonem uspokojí 95 % všech.

Já ale při letmé kontrole “trhu” notebooků jsem narazil na mnohem výkonnější notebook, již s novějšími technologiemi za 15 500 Kč i s DPH, což v porovnání s cenami jiných značek a modelů vychází jako výhodná koupě. Pokud tedy nebudete používat notebook jen rekreačně a k nenáročným (např. kancelářským) účelům. Konkrétně se jedná o notebook Acer Aspire5740-434G64MN. Má dvoujádrový procesor třetí generace Core i5 Mobile 430M, který je oproti výše uvedenému modelu za 10 000 Kč více než 2x tak výkonný. Má 4 GB DDR3 RAM paměti (2x2GB moduly) a na dnešní poměry velmi prostorný 640 GB pevný disk. Notebook má samozřejmě WIFI BGN kartu a 6 článkovou baterii (výdrž cca 4 hodiny). Notebook má HDMI výstup, ale také starší VGA. Pítomna je i čtečka paměťových karet, samozřejmě webová kamera a 4x USB 2.0. Operační systém je Windows 7 Home Premium 64-bit, což je myslím také dobré… Grafická karta je integrovaná Intel Graphics Media Accelerator HD, která je myslím, ale na 95 % činností opět dostačující. Display má LED podsvícení, což je opět jen plus. Celkově se jedná o slušně vybavený notebook je poměrně slušné peníze. Nejedná se o současnou výkonovou špičku, ale když jej porovnám se svým HP notebookem, tak je 2x výkonnější. A to i můj notebook patřil v době své koupě ke špičce a i dnes se jedná o stále výkonný “stroj”.

Aspire5740-434G64MN tedy za poměrně přijatelnou cenu nabízí výkonný stroj s dobrou výbavou. Je nepochybné, že ceny notebooků šly za poslední 4 roky dolů a za nižší cenu dostanete výkonnější stroj. Ve výbavě tohoto Aceru pouze mrzí absence USB 3.0 portu, nebo žhavého drátu (Firewire portu). Grafická karta myslím postačí na mnoho i nedávných her, i když pro pařmeny samozřejmě absence samostatné grafické karty bude problém.

Pokud bych tedy za současné situace uvažoval o koupi notebooku, tak bych na běžnou práci (kancelář, internet, jednoduché a starší hry a běžné “hraní” s počítačem) koupil notebook kolem 10 000 Kč. Pokud bych chtěl velmi výkonný stroj na komprimování videa či náročné výpočty, tak bych koupil tento stroj za 15 500 Kč. Rozdíl v ceně 5000 Kč se nemusí zdát jako veliký, ale je to stále rozdíl o 50 % oproti 10 000 Kč, což je myslím stále dost, zejména pokud takto výkonný notebook opravdu nepotřebujete a nevyužijete.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply