Seznámil jsem se s Apple iPad tabletem, jsem zklamán

Alespoň letmo jsem se seznámil s možnostmi a funkcemi tohoto nového tabletu od firmy Apple. I když jsem neměl možnost s ním přímo pracovat, z těch informací, které o něm mám musím říct, že jsem zklamán.

Předně jak jsem již trefně slyšel toto zařízení nazvat jedná se vlastně o takový “přerostrý iPhone”. V koncepci notebook x tablet PC se tak jedná o zjevné přiklonění se k spíše přepracované platformě smartphonu. Ten má větší rozlišení, ale než že by se jednalo o počítač jej můžeme považovat spíše za “chytré” zařízení typu PDA nebo “chytrého” mobilního telefonu.

Dotykový display je myslím skvělá věc, ale iPad tablet jak jsem se dočetl nemá (možná prozatím?) podporu rozpoznávání psaného textu – pro psaní je tedy zapotřebí použít virtuální klávesnici na dotykovém displayi, což myslím zcela zabíjí výhody dotykového displaye. Nehledě na to, že klávesnice se vyvíjely nějakou tu dobu a dnes jsou myslím dovedeny téměř k dokonalosti (co se týče ergonomie atd.). Píše se tedy na nich pohodlně a rychle. Pokud bych si tedy měl volit mezi psaní na dotykovém displeyi a psaní na klávesnici, tak si jistě vyberu klávesnici. No a kdybych chtěl pohodlí, tak bych zvolil svůj netbook, který je dostatečně malý i lehký.

Další téměř úsměvná věc je, že Apple iPad nemá žádný USB port a dokonce ani žádnou integrovanou čtečku paměťových karet. Byť už třeba jen těch SD. Nevím. Myslím, že zase chtěli vytvořit zařízení až moc futuristické a nebo až moc pro “obyčejné” netechnicky zaměřené lidi. Nevím. Ale opět připomínám, že i můj netbook za cca 5 500 Kč má SD čtečtu a čtečku i dalších paměťových karet.

Absence webové kamery nebo nějakého byť primitivního fotoaparátu – z mého pohledu lépe směrovaného na uživatele iPad – beru také za nevýhodu. Pro případný video hovor je toto zařízení nepoužitelné. Abych nebyl pouze kritický, tak musím říci, že USB i SD čtečku lze mít při použití určitého externího rozšíření (či kabelu), který slouží i pro připojení digitálního fotoaparátu k iPadu. Říkám si ale, zda u zařízení za řádově 13 000 Kč toto již nemohlo být vyřešeno elegantněji USB rozhraním.

Baterie má vydržet 10 hodin, což je myslím slušná výdrž na zařízení typu téměř “počítače”, ale na její výměnu za novou, nebo jinou můžete u Apple opět zapomenout.

Apple iPad mi tedy připadá, jako “ani ryba a ni rak”. I když se v případu tablů jedná bezesporu o kreativní přístup, přišli se zařízením, které je vlastně iPhonem s větším displayem. Kapacitně mají být verze s diskovým prostorem snad až 64 GB, což by mělo být dostačující.

Celkově je tedy možno Apple iPad brát jako čtečku elektronických knih, zařízení na prohlížení internetu, případně na poslech hudby nebo sledování videí. To vše přitom umožňuje řekněme pohodlněji i v odpočinkové poloze, například v lenošce, kde byste s notebook mohli být nemotorní. Z mého pohledu je 13 000 trochu mnoho na nedostatky, které Apple iPad má, a které jej znevýhodňují například vůči netbookům, které lze navíc pořídit již kolem 6 000 Kč. Až získají i netbooky standardněji dotykové displaye, tak myslím, že iPad bude ztracený. Mám dojem, že tak jako výrobky Apple obecně je iPad více stylovým výrobkem, než výrobky s vysokou užitnou hodnotou.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: ,

Leave a Reply