KolibriOS – super rychlý start operačního systému

Nemohl jsem nevyzkoušet tento pro mě nový operační systém. KolibriOS sliboval velmi rychlý start a minimální nároky na hardware počítače. To vše splnil, i když z pocitů z něj musí říci, že pro ostré nasazení asi ještě není připraven.

KolibriOS je jeden z dalších alternativních operačních systémů. Oproti drtivé většině, která je postavena nějakým způsobem na jádru Linux je toto operační systém postavený na zcela sých vlastních základech. S Linuxem tedy nemá nic poslečného. Z jejich stránky jsem si stáhnul obraz Live CD. I když se jedná o ISO obraz, a jedná se o obraz CD disku jeho velikost je velmi úsměvných 5 MB. Světe div se i v 5 MB se vejde celý operační systém a to i v četně několika desítek aplikací a programů. Myslím, že leckteří soudobí tvůrci by se mohli v této úspornosti lecčemus naučit.

Zpět ale k rychlosti startu systému, která je opravdu impozantní a myslím, že bez problémů strčí do kapsy i Google Chrome OS. Systém mi ve virtuálním počítači VirtualBox nastartoval za 10 sekund přičemž 4 sekundy byly “vyplýtvány” na čekání na reakci uživatele (mě). Celkem tedy start proběhl za 6 sekund. To je musím uznat velmi dobrý výkon a řadí KolibriOS mezi další rychlíky jako je například xPUD a nebo “můj” Linpus Linux Lite.

Dalším faktem který musím zmínit je, že jsem KolibriOS spouštěl s přidělením jen 64 MB RAM paměti a 8 MB grafické video paměti. Systém přitom naběhl takto rychle a i při práci s ním nebyly žádné problémy ši zpoždění. Musím ale každého upozornit, že se nejedná o “načančaný” systém střihu Windows 7 (Vista), ale o systém, který funguje a funguje nenáročně. A v tom je jeho kouzlo a devíza.

Již v 5 MB Live CD podovbě naleznete v systému hry typu tetris, pipes a miny, takže při jeho zkoušení si minimálně zahrajete. Co mi naopak v systému pro jeho reálné použití chybí je grafický internetový prohlížeč. Systém obsahuje pouze textový internetový prohlížeče. Kromě zmíněných cca 14 her jsou v systému programy jako: jednoduchý textový poznámkový blok, správce souborů ala FAR, správce souborů ala Total Commander a správce souboru ala Windows. Dále kalkulačku, program pro kreslení, CD přehrávač, přehrávač MIDI souborů, již zmiňovaný HTML a HTTP prohlížeč.

Systém má startovací menu velmi podobné Windows, pouze místo tlačítka Start má tlačítko Menu. Tam naleznete roztříděné do jednotlivých kategorií programy. Co je zajímavé je, že systém v sobě obsahuje i vestavěné servery pro SMTPS, HTTPS a FTPS.

Dalším důležitým programem je jistý RDSave, který jak jsem vyrozumněl slouží k uložení systému na disk. Pokud jej tedy nechcete neustále startovat z Live CD, tak si jej můžete uložit na disk, nebo na jakékoliv datové médium, které v počítači aktuálně je připojeno.

Myslím, že se jedná o velmi zajímavý operační systém, který je zatím v předprodukční 0.7.7 verzi. Až se dostane do verze 1. avýše, tak myslím bude velmi použitelný a i velmi zajímavý.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: ,

Leave a Reply