Netbook neboli piďi notebook

Musím říci, že vlnu módnosti nových malých notebooků jsem sledoval ihned od té doby, kdy se začaly na trhu objevovat. Když bych měl označit jeden, kterým to celé začalo, asi bych řekl, že to byl projekt OLPC (neboli One Lapton Per Child; česky: jeden přenosný počítač na jedno dítě), který měl přinést levné a dostupné pracovní počítače i do tříd v chudých zemích. Řekl bych, že to bylo tím co spustilo vlnu zájmu a následně i tvorby, návrhů a výroby netbooků. První z nich byl asi dle všeho Eee PC od Asusu a dle posledních čísel je zase pro změnu nyní nejrozšířenějším netbookem Aces Aspire one.

Jakožto člověk, který se o počítače a většinu věcí co s nimi souvisí zajímá, mě zajímali samozřejmě i netbooky. Sledoval jsem jak se dostávají na trh, ale za cenu kolem 10 000 Kč jsem si říkal, že se jedná zejména o drahé hračky. Samozřejmě souvisí s tím i to, že vlastním notebook a tedy nezbytně přenosný počítač jsem akutně nepotřeboval, a vlastně ani tak nepotřebuji.

Netbooky nebo jak jsou někdy také nazývány UMPC (neboli Ultra Mobile PC; česky: velmi přenosné počítače) někdy jsou taky označovány za subnotebooky, tedy něco co je menší než notebooky. Když vezmeme v potaz, že nejmenší notebooky jsou 12 palcové, přičemž to jsou už ty velmi malé a velmi drahé. Většina má 14 a více palců případně u těch menších 13.3 palců. Netbooky přitom mají cca kolem 8-10 palců. Jako už samotný název napovídá (netbook) určen je zejména pro surfování na internetu, pro stahování a čtení pošty a případně pro další nenáročné práce. Protože se jedná o počítač, který je ultra mobilní, jedná se o vhodný doplněk běžného počítače, který si sebou můžete vzít téměř kdekoliv. Já měl v době, když jsem chodil na gymnázium organizér Casio, otec měl jednu dobu věhlasný organizér Psion. Prion jakožto trochu větší, než ty “běžné” organizéry (či databanky) Casio bych si troufl označit jako předchůdce dnešních netbooků. Psion sice ještě nebyl zcela plnohodnotným IBM počítačem, ale de facto to počítač byl. Nějaký operační systém musel mít, obsahoval program pro psaní textů (obdobu Wordu) i tabulkový procesor (obdobu Excelu) navíc se v něm daly programovat programy v nějakém programovacím jazyku tuším, že podobném jazyku BASIC. Měl také jeden či dva sloty pro paměťové karty.

Co bych rád zmínit je jistá “trendovost” a móda v tom zakoupit si netbook. Jsou to jistě krásné “stroje”, řekl bych až “hračky”, protože jejich faktické využívání nemusí být tak výborné a užitečné jak si člověk domýšlí než si nějaký koupí.

Já osobně procházel jednotlivé nabízené modely a značky netbooků, nebo chcete-li UMPC a jako prozatím nejvhodnější kandidát, mi připadá Acer Aspire One, zejména samozřejmě protože jej můžeme pořídit v té nejnižší cenové skupině.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Leave a Reply