Nový systém xPUD – značná podoba s Google Chrome OS

V internetové síti jsem objevil (pro mne) novou distribuci operačního systému Linux s názvem xPUD. Její základní znaky jsou zejména rychlý start (bootování) a zjevná orientace na internet a internetové aplikace. I přesto přezevšechno se ale stále jedná o klasický operační systém. Nejde tedy tak jako u Google Chrome OS o systém, který by se dalo trochu hanlivě nazývat “bootující prohlížeč”.

Jakožto člověk v oblasti IT tak trochu i fanda rozhodl jsem se ihned xPUD operační systém vyzkoušet. Stáhnout si můžete Live CD verzi, s použitím programu Unetbootin si můžete vytvořit samospustitelnou verzi na USB – Live USB a konečně je ke stažení EXE instalátor, který vám tento operační systém nainstaluje jako druhý systém k vašim Windows. Podporovány jsou přitom Windows XP/Vista i Windows 7.

Já jsem prozatím zvolil pro testování nejschůdnější cestu a provedl jsem testování Live CD verze ve virtuálním počítači VirtualBox.

Systém xPUD se může pochlubit velmi rychlým startem, který ale bohužel v provizorních podmínkách nedosahovat proklamovaných 8-13 sekund. Ale i tak čas kolem 27 sekund je myslím stále velmi hezký a můj operační systém Windows XP si o něm může pouze nechat zdát.

Dle některých zpráv na internetu se někdy mohou u tohoto systému objevit problémy s rozpoznáním síťové karty. Já jsem to ale u VirtualBoxu 3.0.12 nepozoroval. Systém se bez problémů připojil na internet. Obsahuje v sobě nainstalovaný internetový prohlížeč Firefox – někdy je proto také xPUD v porovnání s Google Chrome OS nazýván jako “Firefox OS” 🙂 .

Mezi nainstalovanými aplikacemi je:

  • již zmíněný prohlížeč Mozilla Firefox
  • prohlížeč multimediálních souborů

Dále poté lze snadno doinstalovat (přes položku: Settings->Opt Get):

  • komunikační program Skype
  • program pro zálohování na online disk – Dropbox
  • sadu rozličných kodeků
  • sadu dodatečných ovladačů
  • kancelářský balík OpenOffice.org
  • a balík dalších programů

Všechny instalace probíhají automaticky a to včetně stažení potřebných souborů z internetu. O nic kromě pár kliknutí co se má nainstalovat se tedy starat nemusíte.

Systém při své orientaci na internet obsahuje odkazy i na několik webových služeb jako je: Facebook, Google Calendar, Meebo (webová aplikace pro chatování skrze Jabber, ICQ, MSN, Yahoo!, Facebook a další IM služby).

Dalšími částmi systému je přístup k souborům a nastavení. V nastaveních můžete ovlivnit zvuk, rozlišení displaye, jazykové nastavení, připojení k internetu a případně doinstalování aplikací.

Celkově i když systém nepůsobí nijak robustně je funkční a zavdává nadějné vyhlídky k finálnější verzi, která již bude mít i jednoduchý instalátor pro počítače bez operačního systému. Součastný samospustitelný balíček je určen pro počítače s operačním systémem Windows. Pokud patříte mezi fanoušky všeho co je zdarma případně programů freeware a open source vřele doporučuji vyzkoušet Live CD verzi systému xPUD. Spustíte ji během chvíle a nic s ní na svém počítači nezkazíte.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: ,

Leave a Reply