Baterie nejen do notebooku – jak na její dlouhou výdrž

Výdrží baterie do notebooku se alespoň trochu předpokládám každý, kdo kdy někdy notebook nebo netbook měl. Dovolím si shrnout své cca 9 leté zkušenosti a informace, které jsem při hledání toho správného “chování” k bateriím našel na internetu. Jedná se myslím o to aby baterie co nejdéle sloužila a aby její výdrž byla co nejdelší.

Předně krátce ke zdrojům informací. Pokoušel jsem se najít hodnověrný zdroj informací o tom, jak se k bateriím notebooku (ale vlastně i bateriím obecně) chovat. Tedy jak s nimi nakládat. Bohužel jsem žádný 100% návod ani článek například od výrobce nenašel. Mohu tedy čerpat ze svých zkušeností toho jak jsem se k bateriím systematicky choval a jaké jsou toho výsledky a dále z diskuzí na internetu, které jsem ohledně této problematiky procházel.

Předně bych si dovolil zmínit, že baterie je zařízení, ve kterém dochází k chemickým procesům vybíjení a nabíjení. Zde si dovolím zmínit jisté pravidlo č. 1: každý z chemickým procesů vybíjení a nabíjení by měl mít čas se ukončit. Pokud tedy například vybíjím baterii (používám notebook na baterii) a skončím, tak bych měl nechat baterii odpočinout (např. 1 hodinu nebo více), než ji opět nechám nabíjet.

Další radou je rada, kterou můžete najít i na oficiálních zdrojích a je i docela logická. Notebook i netbook vydrží běžet na baterie déle pokud odpojíte zařízení, které aktuálně nepoužíváte, ale která odebírají energii. Doporučuji tedy pokud to je jen možné: snížit jas displaye, mít spuštěných co nejméně programů, vypnout zbytečné nebo nepotřebné rezidentní programy nebo procesy – například prográmek pro skenování z oznamovací oblasti, ICQ pokud jej nemáte připojení k internetu atd. Pokud to váš notebook podporuje doporučuji také umožnit systému odpojit napájení USB portů pokud zrovna nejsou používány, stejně tak i u dalších zařízení. Dále doporučuji vyzkoušet nějaký program pro snížení taktu procesoru např. program Notebook Hardware Control případně nějaký další. Toto jsou ale všechno oficiální rady na straně úspory spotřeby energie. Na straně toho jak se fakticky k baterii chovat bohužel téměř žádné oficiální informace nejsou.

Na straně chování k baterii jsem našel rozličné rady. Jedni doporučovali nemít baterii vloženou v notebooku, když ji nepoužívají. Četl jsem doporučení dát baterii do igelitu a poté do mrazničky. Nevím, ale i když jsem tuto radu četl na více místech jednoho fóra osobně jsem se k realizaci tohoto postupu ještě neodhodlal a mám z něj více strach než očekávání dobrého výsledku. Ostatně má baterie v notebooku po úplném vybití a promrznutí v mrazech v autě značně utrpěla na své kapacitě. Nevím tedy zda vůbec radě s mrazničkou věřit.

Co naopak osobně dělám je, že pokud vybíjím baterii a nevybiji ji zcela na 0 % a mám v dosahu elektrickou síť vyndám baterii z notebooku (či netbooku) a pracuji pouze ze síťového zdroje.

Také se snažím pravidelně, třeba jednou týdně nebo 1x za 14 dnů pracovat na notebooku z baterie a zcela ji vybít. Lidově řečeno, aby “nezlenivěla”. Obecně má sice každá baterie omezený počet nabití/vybití, které je schopna za svého života zvládnout, ale prakticky také stárne jako taková. Takže i kdybyste ji ani jednou nevybili a nenabili tak po nějaké době bude strácet svou kapacitu přirozeným stárnutím. Z mého pohledu zkušeností pokud ji nevyužíváte, tak je dobré ji občas použít. Tento princip jsem koneckonců objevil i u programu BatteryCare, který dokonce pravidelnost občasného vybití baterie hlídá za vás.

Mé zkušenosti jsou ale prozatím z vlastniství mého druhého notebooku a jednoho netbooku a mobilního telefonu. První notebook jsem téměř na baterii nepoužíval a po nějaké době jsem najednou zjistil, že vydrží snad pouze 20 minut. Můj druhý notebook mi poměrně dlouho (2 roky) vydržel vždy kolem 2 hodin běhu na baterie. Bohužel po prochladnutí baterie se výdrž resp. kapacita snížila na 1 hodinu a cca další 1 hodinu běhu, kdy ale již systém hlásí 0 % kapacity. Mobilní telefon již mám 4 roky a stále mám originální baterii. Ta z původních cca 9 dnů vydrží cca 7 dnů. Ale na své stáří je myslím v dobrém stavu. Netbook mám cca 9 měsíců a jeho baterie již vydrží cca o 20-30 minut méně. To je z 2 hodin 40, cca 2:10 až 2:20. A to se k této baterii chovám dle svých všech dosavadních zkušeností.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags: , ,

Leave a Reply