Zkušenosti s Apple iPhone 3G S

Měl jsem tu možnost si na vlastní kůži – přesněji vlastně ruce – osahat poměrně nový mobilní telefon iPhone 3G S a zde se tedy podělím a získané zkušenosti a dojmy.

Předně nutno říci, že tento mobilní telefon je jako i mnoho dalších výrobků firmy Apple dosti hodně “o” image a o tom jak chcete působit. Když ale odhlédnu od stránky módnosti, tak se jedná o de facto přístroj rovnající se dotykovému PDA. iPhone 3G S disponuje dobrým dotykovým displayem, vše víceméně funguje jak má a navíc tato novější verze má i rychlejší procesor, takže vše funguje i rychleji. Nebudu zde dopodrobna rozebírat technické vlastnosti tohoto přístroje – to si každý může přečíst jinde, nicméně zmíním své dojmy jako člověka, kterému přišel iPhone vlastně poprvé do rukou.

Nutno říci, že dotykový display funguje dobře a se správně aktivovanou SIM kartou a s dostupností sítí 3 generace (3G) se iPhone bez problémů připojí na internet. S tím souvisí i možnost surfovat na stránkách. Opravdu krásně funguje možnost i na tomto mobilu prohlížet i webové stránky, které původně pro prohlížení na mobilních telefonech vůbec přizpůsobeny nebyly, jako například běžná verze iDnes.cz. iPhone zobrazí stránku normálně, ale vy můžete s použítí multi-touch funkce roztažením nebo stažením prstů na dotykovém displayi plynule WWW stránku zoomovat, tedy přibližovat a oddalovat. Stejně tak se v ní navigujete s použitím posouvání obrazu prstem na diplayi. Vše funguje opravdu velmi intuitivně a šikovně a to tak, že i člověk, který takto nikyy nepracoval a tento mobil nepoužíval se to velmi rychle naučí.

Další velmi zajímavou věcí je možnost si do iPhonu nainstalovat další programy (aplikace) a rozšířit tak jeho možnosti. Podotýkám, že již sám o sobě má 32 GB paměti, vestavěné GPS, kompas a 3,2 Mpx fotoaparát, který dle mých zkoušek disponoval automatickým zaostřováním, které si samo hledalo na který objekt na zaostřit, kdy jste samozřejmě měli možnost si i sami volit cíl ostření.

Zpět tedy k dalším programům (aplikacím). Ty se objednávají přes tzv. AppStore, kde je při registraci nutno zadat kreditní kartu, ze které se vám strhávají poplatky za placené aplikace – těch je samozřejmě většina, zejména těch lepších a těch s lepšími funkcemi. Nicméně instalace a i synchronizace iPhonu s počítačem probíhá pomocí programu iTunes, kdy vše dle mé několikahodinové testovací “jízdy” fungovalo jak má. Nové aplikaci si iTunes stáhne z internetu a při synchronizaci je automaticky nahraje do iPhone, kde jsou okamžitě k dispozici. Stejně tak ale synchronizace umožňuje i aplikace z iPhone nahrát do počítače pro zálohu nebo případnou obnovu.

iPhone samozřejmě není mylým šikovným mobilem do kapsy, který používáte zejména pouze a jen na telefonování, SMS zprávy, případně nějakou tu fotku nebo poslech MP3. iPhone je vlastně takovým malým počítačem, který si idé kupují proto aby bylo vidět, že ho mají a aby také si s ním mohli hrát. A možnosti koupit si do něj koupit některý z rozšiřujících programů (aplikací) na AppStore z něj rozhodně dělá hračku, která ani po dělší době nemusí omrzet. 32 GB místa pro data z něj navíc dělá ideální přenosný hudební Jukebox nebo případně video přehrávač.

Nová verze iPhonu oproti těm starším přináší vyšší rychlost a některé zlepšení a lepší fotoaparát. Za nabízenou cenu se nejspíše nejedná o výhodný obchod, pokud jej posuzujete dle ceny. Pokud se ale na celou věc podíváte z hlediska snadnosti ovládání, prestiže a toho jak moc si iPhonem budete moci hrát, tak se jedná o koupi přijatelnou :). Pouze se chce sám sebe zeptat jestli mi to za to stojí a budu mít ten čas si s iPhonem hrát.


Líbí se Vám můj článek? Dejte mi Like, děkuji:

Tags:

Leave a Reply